„Vytvořili jsme pracovní seznam otázek pro pamětníky o fungování internátu, denním režimu, trávení volného času. Prvními respondenty se staly návštěvnice vilové expozice, které se při prohlídce zmínily, že zde ve svých studentských letech bydlely. Od nich jsme pak získali další kontakty na jejich někdejší spolubydlící," uvedla vedoucí výzkumu Jana Černá z Muzea Brněnska.

Vilu si nechal postavit v roce 1904 Moriz Fuhrmann a později ji obývala rodina bohatého židovského podnikatele Alfreda Löw-Beera. Po druhé světové válce byla vila zestátněna a v roce 1954 v ní byl zřízen Domov mládeže jako pobočka Masarykova studentského domova v Cihlářské ulici v Brně. Muzeum Brněnska se právě poválečné historii věnuje.

Výzva na výstavě

Během výzkumu se daří rozšiřovat sbírku muzea o nejrůznější osobní materiály pamětníků Domova mládeže. „Jedná se například o kresby a fotografie zachycující prostředí i obyvatele internátu, vycházkové knížky, stravenky nebo hodnocení chování studentek, které vychovatelky pravidelně posílaly rodičům," uvedla Černá.

Výsledky výzkumu má po jeho skončení představit výstava v galerii Celnice, která sídlí v zahradě vily. Pamětníci a pamětnice, kteří v Domově mládeže ve vile Löw-Beer pobývali a chtějí se o své vzpomínky podělit, mohou kontaktovat přímo kurátorku a historičku Janu Černou na adrese j.cerna@vila.mbrn.cz.

VIDEO: Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu.

Video
délka: 00:58.24
Video se připravuje ...

Tady Klaus s Mečiarem rozdělili Československo. Vila Tugendhat z dronu David Malík, Matěj Šrám