Kytarář Jan Fic (31) z nich v dílně v Rybníkách u Moravského Krumlova vyrobí hudební nástroje. Bude jich asi deset. „U dřev s takhle výjimečným příběhem to nechci s množstvím přehánět, aby pak kytary neztratily na exkluzivitě. Navíc se dá dopředu jen těžko odhadnout, kolik dřeva z fošen se mi podaří pro kytary nakonec vytěžit,“ vysvětlil šikovný fachman. Pro trámky „s příběhem“ si neváhal dojet přímo na bouračku nevěstince.
„Aby se ti pak nekroutily a nevlhly,“ dobírají si kytaráře s poukazem na původ dřeva kamarádi. Ficovy kytary ale nejsou samoúčelným výstřelkem. Na koncertech je obehrávají třeba Wohnout Jan Homola nebo Martin Kyšperský z Květů.
Každá Ficova kytara je ruční práce a unikát. „Jedna zabere zhruba deset dní čisté práce, spolu se schnutím laků a dalšími technologickými přestávkami je hotová tak za měsíc,“ řekl mistr.
Kytaru oživil i z popela
Jako materiál používá Jan Fic třeba staré trámy. V kytaru proměnil třeba desku svého rozviklaného dílenského stolu pocházející z poloviny 19. století.
V Brně bourají vyhlášení "vykřičený dům" Moulin Rouge. Jiří Nováček
Zručný samouk dokázal oživit dokonce i kytary, které shořely cestou na koncert jeho kamarádům z kapely Acute Dose. Torzo nástroje jejich frontmana oškrábal, zapustil do epoxidu, obrousil, přidal kovovou krytku na elektroniku. V nové kytaře jsou tak přiznány původní ohořelé kusy. Její majitel ji nepověsil na zeď, ale normálně s ní koncertuje!
Hraje i 4 500 let starý dub
Nejoriginálnější dřevo, které zatím kytarář použil pro výrobu nástroje, pochází ze zhruba 4,5 tisíce let starého dubu. Ležel v bažině – takové dřevo se označuje jako morta. Bylo vytaženo z devítimetrové hloubky z rašeliniště nedaleko Hulína.
Už dříve použil na své kytary trámy z historických staveb nebo dřevo z barové desky brněnského divadelního klubu Kabinet múz.