„Naší filozofií je šetrné zacházení s vinicemi a respekt a ohleduplný přístup k přírodě. To a jedinečný pálavský terroir nám pomáhá vyrábět vína charakteristická svou hlubokou mineralitou a kořenitostí,“ řekl obchodní ředitel vítězného vinařství Roman Frič.

Vítěze vybírala porota mezi devíti finalisty, po třech v každé kategorii. Odborná komise také všechna vinařství osobně navštívila. Posuzovala, nakolik finalisté naplňují hlavní myšlenku soutěže, tedy „dlouhodobě převyšovat běžnou praxi v oboru a posouvat jej na kupředu“.

"Exoti" z Prahy uspěli

K vítězství pražského vinařství Salabka v kategorii malých vinařství přispěla jeho jistá exotičnost. Mezi finalisty byli jedinými z Čech.

„Nejde ale jen o to, že jsou z Prahy. Podstatné je, že dělají kvalitní vína. Jejich podnikání a koncepce je promyšlená, je za nimi kus práce,“ shodla se porota.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Vítězi titulu Vinařství roku se v minulosti stala vinařství Škrobák, Víno J. Stávek, Vinselekt Michlovský, Bohemia Sekt, Hana Mádlová, Znovín Znojmo, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice, Zámecké vinařství Bzenec, Vican rodinné vinařství a dvakrát vinařství Sonberk.

VIDEO: Pohled do vinice Vinaře roku 2020 Milana Sůkala z Nového Podvora. 

Video
délka: 00:18.03
Video se připravuje ...

Pohled do vinice Vinaře roku 2020 Milana Sůkala z Nového Podvora.  Hynek Zdeněk, blesk.cz