Živou událost vyfotil Franz z okna divadla Reduta. Musel přitom počkat, až se průvod zastaví k modlitbě. K expozici totiž potřeboval několik minut. Originál, který získalo do svých sbírek v roce 1904, vystavuje vůbec premiérově Muzeum města Brna v hranolové věži na hradě Špilberku. K vidění je ale jen do neděle.

Poprvé lidé v pohybu

„Po vynálezu daguerrrotypie byla do roku 1841 jistě pořízena řada snímků, ale žádná z nich není tzv. reportážní, tedy nezobrazuje lidi v pohybu či při nějaké akci. Nejstarší dochovanou je práve ta ze Slavnosti Božího těla na Zelném rynku," upozornil na význam snímku kurátor výstavy Petr Vachůt. 

Po třech dnech ale unikát ve speciální vitríně vymění za novodobý snímek ze stejného místa pořízený historikem Pavlem Vavřínem opět metodou daguerrotypie. „Není možné po celou dobu vystavovat vzácný unikát, vnější vlivy by nevratně jeho strukturu poškodily,“ vysvětlil Vachůt.

Video
délka: 03:08.50

Historik a daguerrotypista Pavel Vavřín o snímku Bedřicha Franze Zdeněk Matyáš

Fotografický převrat

Metoda Louise Daguerra z roku 1837 udělala z daguerrotypie módní vlnu, byť se jednalo o složitý proces. Tvůrce si jej nechal v roce 1839 patentovat. Jednalo se o způsob exponování na stříbrnou desku upravenou chemickým procesem. Každá deska byl originál, neumožňovala vyrábět kopii.

Fotogalerie
8 fotografií