O úmrtí významné osobnosti české cévní, srdeční a transplantační chirurgie informoval předseda České chirurgické společnosti České lékařské společnosti Zdeněk Kala.

„Mimo své odborné kvality, které byly mnohokrát oceněny i na mezinárodní úrovni, což bylo s ohledem na tehdejší dobu pozoruhodné, vynikal velmi lidským a empatickým přístupem k pacientům,“ uvedl Kala.

Světová kapacita

Profesor Kořístek byl držitel mnoha odborných a společenských ocenění. Z II. chirurgické kliniky odešel v roce 1991. Dále pak pracoval na chirurgických pracovištích v nemocnici Hustopeče, Blansko a Polička. Do nedávna ještě provozoval ambulantní chirurgickou praxi.

Patřil k průkopníkům cévní, srdeční a transplantační chirurgie. Kromě transplantace jater se zasloužil o rozvoj chlopenní chirurgie, léčby ischemické choroby srdeční či revaskularizaci myokardu.

VIDEO: Vladimír Kořístek v roce 1983 zachránil transplantací jater Josefu Mynářovi z Tišnova. Jednalo se o první zákrok tohoto typu v tehdejším Československu.

Video
délka: 09:24.99

Nesmírná vůle k životu Josef Mynář (71) žije s cizími játry již 35 let Studio BleskVětšinu své profesionální dráhy pracoval Kořístek ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, kde byl více než 20 let přednostou II. chirurgické kliniky. Patřil k progresivním odborníkům, zasloužil se o rozvoj chlopenní chirurgie a chirurgické léčby ischemické choroby srdeční nebo zavádění podpůrných srdečních mechanismů.

Transplantaci jater provedl Kořístek se svým týmem 2. února 1983. Pacient s nádorem na játrech se díky zákroku mohl vrátit ke své práci na dráze a do běžného života. Dosud patří transplantace jater k nejsložitějším chirurgickým výkonům a zákrok dělají jen špičková pracoviště.
Fotogalerie
5 fotografií