Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Josef (71) žije již 35 let s cizími játry: Operaci podstoupil jako první v Československu

Autor: Jiří Nováček - 
5. dubna 2018
05:25

V pětatřiceti letech mu zjistili, že má zhoubný nádor prorůstající do jater. Josefovi Mynářovi (71) z Tišnova zbývalo jen pár týdnů života. Život mu však zachránila unikátní transplantace jater, kterou podstoupil jako první člověk v Československu.

Josef Mynář skončil v nemocnici ve 35 letech. Do té doby otec tří dětí neměl žádné zdravotní problémy. „Šel jsem jednou na podzim po třídě Vítězství. Najednou se mi udělalo tak slabo, že jsem se musel opřít o výlohu. Nemohl jsem se udržet na nohách,“ zavzpomínal na osudové chvíle pro deník Aha!. V nemocnici mu sdělili, že má zhoubný nádor, který prorůstá do jater a že má posledních pár týdnů života. Šance na záchranu však byla a to v podobě nevyzkoušené transplantace jater. „Šel jsem do toho, riskl jsem všechno. Měl jsem tři malé děti. Chtěl jsem zůstat s nimi i se ženou,“ řekl pan Mynář.

Transplantaci prováděl tým operatérů pod vedení profesora Vladimíra Kořístka z Nemocnice u svaté Anny v Brně. V roce 1983 byla tato operace naprostým unikátem a profesor horko těžko sháněl povolení operaci provést. Zákrok se musel vést pod názvem »experiment na člověku«.  Než došlo k operaci, tým lékařů profesora Kořístka provedl 150 transplantací jater na prasatech. Vyjednávání s ministerstvem vnitra o povolení k transplantaci trvalo léta a lékaři si museli vybrat k zákroku člověka, který neměl šanci na přežití.

Unikátní operace trvala tři hodiny a úspěšně! Tělo pacienta nová játra přijalo. Po operaci lékaři pana Mynáře připravovali na to, že bude žít nejvýše pět let. Ovšem hranici Josef Mynář šestkrát překonal. „Je to zázrak! Každý den, když obhlížím lesní revír, o který se starám, děkuji doktorům i sestřičkám a všem, co se o mne starali, že tady můžu být,“ říká dnes otec čtyř dětí a hrdý dědeček osmi vnoučat.

VIDEO: Jak probíhá vyšetření ledvin?

Video Jak probíhá vyšetření ledvin? - Andrea Ulagová

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud