Nadšený a pilný sběrač se mezi mnoha skvosty pyšnil dokonce oficiální císařskou vojenskou plácačkou s vylisovaným mocnářem Františkem Josefem z roku 1914. „Vojáci ji fasovali před šturmem, byla plná kořalky,“ okomentoval před časem nejcennější skvost sbírky pan Jurena.

Neobyčejnou sbírku unikátů odstartovala v roce 1987 nevinná příhoda. Jurenova tehdy čtyřletá dcerka přinesla domů hezkou flaštičku, kterou vykutala z rumiště po staré židovské hospodě.

„Bylo na ní vyraženo Bruno Černůšek Hodonín. A mně se tuze zalíbila. Tak jsem začal flašky sbírat,“ popsal první trofej pan Jurena.

30 let ve sklepech

Mezi dvěma stovkami originálních lahví shromáždil skutečné klenoty. Jako plynařský mistr totiž prolézal 30 let sklepy domů, kde na něj čekaly leckdy „strašně staré poklady“. Něco vyprosil, jiné flašky koupil, další dostal. Všechny schraňoval v policích ve sklepě, každá láhev má svůj jedinečný příběh. Nejvíce si pan Jurena považoval butylky s vinětou „Úprkův vinný sklep“. Potomkům slavného slováckého malíře za ni zaplatil sodovčák režné.

Sbírka půjde snad do muzea

Kde se skleněné bohatství horňáckého sběratele objeví po jeho smrti, je zatím ve hvězdách. V závěti svou sklepní unikátní sbírku nikomu neodkázal. Měl však přání, aby se stala v budoucnu součástí lidového muzea v okolí. Nejbližší jsou na moravsko-slovenském pomezí v sousední Hrubé Vrbce a přes kopec v Javorníku.

Originály ze starých dobrých časů

Pan Jurena sesbíral mnoho originálů z dávno zaniklých moravských pálenic a sodovkáren. Před válkou si totiž hospodští často společně financovali místní sodovkárny. „Pak přišel vítězný únor a všichni víme, jak to dopadlo,“ tvrdíval sběratel. Zanikly jak sodovkárny, tak oficiální pálenice.

VIDEO: Ludmila Schovajsová si s manželem založili v Nových Heřminovech muzeum panenek.

Fotogalerie
10 fotografií