Barbora Markéta Eliášová se narodila v roce 1874 a začátkem minulého století několikrát objela svět. Zaznamenala autentická svědectví, vyfotila zajímavé snímky a psala reportáže. „Je jednou z prvních žen, které své cesty financovaly z vlastních prostředků a cestovaly bez mužského doprovodu,“ říká kurátorka Romana Macháčková. Cestovala do Japonska a také do jižní Afriky, jihovýchodní Asie a Austrálie. 

Těžký osud

Barbořino dětství nebylo šťastné. „Vstoupila do života se stigmatem nemanželského dítěte, brzy osiřela a dětství prožila u pěstounů jako obecní sirotek. Nejprve žila u svých příbuzných, později ji obec ve snaze ušetřit předala statkáři Jiřímu Liškutinovi, který byl ochoten se jí ujmout za nižší finanční podporu,“ uvádí historička Martina Krajíčková.

Video
délka: 00:15.52

První česká cestovatelka, která putovala okolo světa, byla sirotkem a zemřel jí i snoubenec. Markéta Malá

Talentované dívky si všiml místní učitel a umožnil jí studium cizích jazyků, jejichž výukou se později i živila.  Jedním z důvodů, proč chtěla poznat svět, byl smutek po smrti snoubence, kterého velmi milovala. Zemřel na otravu krve a mladá žena se ocitla znovu sama. Rozhodla se, že odjede až do Japonska, vydala se tam v roce 1912. Pak následovaly další cesty.

Byla v odboji

V letech 1929 až 1939 pracovala na ministerstvu zahraničí, kde pro ministerské úředníky překládala články ze zahraničního tisku. Začala psát literaturu pro mládež a vydávala i japonské pohádky. Během 2. světové války se zapojila do odboje, kdy například rozmnožovala ilegální letáky.

 

„Byla schopna přinést jiný pohled na realitu, než v té době nabízeli mužští kolegové – cestovatelé,“ říká Macháčková.

Interaktivní výstava o Barboře Markétě Eliášováve ve foyer Moravské zemské knihovny potrvá do 15. února 2020. Expozice podrobně popisuje cestovatelčin život, vystaveny jsou i její publikace. Kromě cestopisů a reportáží byla také autorkou beletristických knih pro mládež a učebnic angličtiny.