Na počátku sbírky bylo divadlo po mých prarodičích. Chtěli jsme je restaurovat a doplnit, přitom jsme zjistili, jak prvorepubliková produkce loutek a loutkových divadel byla pestrá a hlavně neprobádaná. A tak jsme se loutkám začali věnovat a sbírat je,“ svěřuje se Pavel Jirásek, který se živí jako dokumentarista.

Loutky od legendárních Kopeckých

Sbírka manželů Jiráskových se představuje v mimořádném rozsahu vůbec poprvé v Muzeu města Brna na hradě Špilberku. Lidé mohou spatřit neuvěřitelných 350 loutek, mezi nimi opravdové unikáty. „V této podobě a rozsahu sbírku vystavujeme poprvé,“ tvrdí Marie Jirásková.

Loutky pochází z 19. století a z první poloviny století následujícího. Velmi cenná je figurína sportovce z 19. století, jejímž původním majitelem byla legendární rodina loutkářů Kopeckých.

„Velká varietní loutka, která zvedá činky, pochází od Antonína Kopeckého, vnuka slavného Matěje Kopeckého,“ říká sběratel.

Video
délka: 00:31

Brňák Pavel Jirásek sbírá loutky už 30 let, svou unikátní sbírku vystavuje na Špilberku Markéta Malá

Inspirace pro Mikoláše Aleše

Další zajímavostí jsou loutky „kašpar s koníčkem“ a „stařeček a stařenka“. Vyrobil je strýc a poručník Mikoláše Aleše řezbář Sychrovský z Milotic. „Mikoláš Aleš podle těchto typů loutek hodně maloval. Přenesl vzpomínky ze svého dětství do moderní české kultury,“ myslí si Jirásek.