Zpráva o nemocném Angličanovi se brzy dostala mezi domorodé obyvatelstvo a místní šaman nabídl Stevensovi pomoc. Tajemný nápoj, který mu šaman připravoval každý den z kořenů rostlin, užíval nemocný Stevens po dobu čtyř měsíců. K úžasu všech se zpátky domů vracel téměř zdráv. Vybaven byl nejen dobrou zkušeností, ale i onou zázračnou rostlinou. Nečekané zlepšení Stevensova zdravotního stavu vyvolalo zájem o výtažek z kořene byliny, který se poté začal užívat i v Evropě.

Sám Stevens o léčivém přípravku, pro nějž používal zulský název Umckaloabo, příliš mnoho nevěděl, což byl také jeden z důvodů, proč léčivý přípravek nebyl přijat vědeckou společností a po Stevensově smrti pomalu upadal v zapomnění.

Renesance účinného kořenového extraktu

Až v roce 1970 se Umckaloabo dočkalo v Evropě renesance. Léčivý přípravek se sice nevyužíval k léčbě tuberkulózy, ale vykazoval velmi dobré výsledky v léčbě jiných infekčních onemocnění dýchacího traktu a na půdě Mnichovské univerzity byl podroben celé řadě klinických studií. Konečně také vyšly najevo podrobnosti o původu rostliny, z níž se lék vyrábí. Zjistilo se, že Umckaloabo je extrakt z kořenů jistého druhu pelargonie rostoucí pouze na území jižní Afriky. Ještě donedávna byla jedinou cestou, jak získat kořeny pro výrobu extraktu, sběr divoce rostoucích bylin.

Trvalo léta a vyžádalo si obrovské úsilí, než se rostliny podařilo vypěstovat a poté založit plantáže. Sklizeň je však možná pouze jednou za 3 roky, a to z toho důvodu, že účinné látky obsažené v kořenech se v ideálním množství i kvalitě nahromadí nejdříve po třech letech. Rostlina je při sklizni definitivně vykořeněna, a končí tak svůj vegetační život pro zdraví nás všech.*

Autor: Schwabe Czech s.r.o.

Průkaznost účinků přírodního léčivého přípravku

Kaloba(R) je patentovaným extraktem z kořene Pelargonium sidoides EPs® 7630**. Vědci laboratorně prokázali, že Kaloba® připomáhá při útoku virů, posiluje imunitní systém a pomáhá uvolnit a odstranit hlen z dýchacích cest.

Kaloba® se užívá při akutním zánětu průdušek, který se na počátku projevuje kašlem nebo rýmou, případně bolestí a škrábáním v krku.

Kaloba® je k dostání v lékárnách, volně bez lékařského předpisu, a je určena jak pro děti (již od jednoho roku věku), tak pro dospělé. Kaloba je léčivý přpravek k vnitřnímu užití. Před použitím si přečtěte pečlivě příbalový leták.

Zdroj: Bladt S., Wagner H., 2007. From the Zulu medicine to the European phytomedicine Umckaloabo®. Phytomedicine 14 SVI 2-4

**EPs® 7630 označuje patentovaný extrakt firmy Dr. Wilmar Schwabe GMBH & CO.KG: www.faqs.org/patents/app/20100112096