Bezpečnost, komfort, obsah nebezpečných látek i tepelnou odolnost. To zkoumal u cyklistických přileb velký test německého autoklubu ADAC. Největší váhu přitom měla především bezpečnost, následovaná komfortem nošení. Překvapivým zjištěním je fakt, že nejdražší modely byly buď průměrné kvality, nebo patřily k té horší půlce.

Nejlevnější helma za zhruba 650 Kč měla srovnatelnou bezpečnost s těmi nejdražšími modely a ztrácela především v komfortu nošení. I v něm ale řadu mnohem dražších přileb překonala. Oproti úplně nejdražší přilbě testu měla nižší i množství škodlivin jako jsou rakovinotvorné ftaláty a polycyklické aromatické uhlovodíky.

Úplně nejlepší hodnocení si pak vysloužila přilba Casco Active 2, která se u nás prodává za zhruba 2000 korun. Jedna z nejdražších, POC Crane Commuter (přibližně 3500 Kč), skončila třetí od konce.

Test přilb
Autor: archiv

Jak vybrat správnou přilbu

1) Všímejte si možnosti nastavení a individuálního přizpůsobení velikosti hlavy. Helmu si musíte vyzkoušet, nestyďte se si ji ponosit i několik minut.

2) Vybírejte světlé a křiklavé barvy. Hodí se to při snížené viditelnosti, ale i v létě, kdy světlé barvy odráží sluneční svit a přilba se tolik nezahřívá.

3) Na balení musí být uvedeno datum výroby a datum použitelnosti. Nekupujte žádné skladové ležáky. Vlastnosti přilby se časem zhoršují.

4) Nekupujte přilbu z druhé ruky a po pádu ji vždy vyměňte za novou. I když není vidět žádné poškození, vnitřní konstrukce může mít vlivem pádu pozměněné vlastnosti.

5) Přilba by měla být vybavena led zadním světlem.

6) Se zapnutým řemínkem ji nikdy nesmíte dokázat posunout dozadu.

VIDEO: Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo?

Video
délka: 01:54.99
Video se připravuje ...

Jak vybrat bezpečnou a padnoucí helmu pro děti na kolo Supermámy/Igor Hellebrandt

Jak probíhá testování?

Bezpečnost

Zkoumá se lineární i rotační zrychlení při simulované nehodě, síla řemínku a spon i viditelnost ve tmě.

Komfort

Testuje se ventilace, pocity při nošení, použití s brýlemi apod.

Tepelná odolnost

Zkoumá se odolnost přilby po 4 hodinách, kdy byla vystavena teplotě 75 °C.

Škodliviny

Kvůli přítomnosti rakovinotvorných látek jako jsou polycyklické aromáty a ftaláty se testují místa, která jsou v přímém styku s pokožkou.

Fotogalerie
24 fotografií