Kdy byla naměřena nejhorší smogová situace vůbec?

V uplynulém měsíci měla nejvíce pozornosti funkce měření množství polétavých částic ve vzduchu. Částice lampa sleduje a zaznamenává každých pět minut! Analytici PRE mohou potvrdit, že množství prachových částic ve vzduchu bylo nejvyšší od konce listopadu 2016, kdy byla lampa uvedena do provozu. V Holešovicích a Vršovicích, kde chytré lampy stojí, byla nejhorší smogová situace od konce listopadu loňského roku, kdy byly lampy naistalovány a zahájil se jejich provoz.

Informace k dispozici všem!

Průměrné denní hodnoty prachových částic z chytrých lamp  v období od 13. 1. do 18. 1. byly v následujících dnech 19. 1. - 24. 1. překročeny přibližně 12x. Nejvyšší denní průměrnou hodnotu naměřili technici PRE 21. 1. na všech stanicích a průměrné hodnoty z 13. 1. převýšila dokonce  54x. Všechna naměřená data má PRE k dispozici a může je poskytnout meteorologům či dalším zájemcům o kvalitu ovzduší v Praze!

Jak poznat chytrou lampu? Snadno!

Chytrou lampu pozná každý na první pohled, protože se od klasického pouličního osvětlení odlišuje svým vzhledem! V dolní rozšířené části stožáru zaujme kolemjdoucího pětipalcový displej, nacházející se v úrovni očí. Samotné LED svítidlo se tyčí až ve výšce bezmála pěti metrů. Lampa je zakončena barevně, za klidového stavu svítí modře, v pohotovostním režimu se však rozbliká červeně. Výstražné červené blikání je spuštěno po stisknutí viditelně označeného SOS tlačítka, které je napojené na linku 112 pro přivolání pomoci záchranného systému. Zneužití se samo sebou trestá!

Autor: Pražská energetika

Nabíječka na notebook, telefon, auto i kolo!

Nepřehlédnutelnou součástí stožáru je v jeho spodní části také odklápěcí kryt, za nímž se skrývají dvě nabíjecí zásuvky pro elektromobily či elektrokola. Služba je prozatím zadarmo ale v budoucnu by se mohla platit. Nabít si zde můžete i telefon, notebook a nebo se připojit na veřejný internet!

Chytré lampy v Holešovicích a Vršovicích

Analýzy dat jsou možné díky aplikaci, která ukládá a přehledně zobrazuje data získaná ze všech chytrých lamp. Sběr informací probíhá dálkově a online. Zmíněné meteorologické údaje o množství prachu či hluku mají Pražané možnost sledovat přímo na třech lampách v Holešovicích a Vršovicích, protože je každá z nich vybavena displejem!

„Mám dobrý pocit, že se nám postupně daří data z chytrých lamp sbírat a vyhodnocovat, utváří se nám tak ucelený a měřitelný pohled na prostředí, ve kterém žijeme,“ komentuje první výstupy měření chytrých lamp PRE Petr Holubec, tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s.