8. srpen 2020
Svátek slaví Soběslav, zítra Roman

Jak na jarní úklid? Pusťte si muziku a plánujte.

/
 • Nechce se vám do uklízení? S úsměvem jde všechno líp.
  Nechce se vám do uklízení? S úsměvem jde všechno líp. (profimedia.cz)
  18. března 2016 ● 10:45

  Pusťte do svého domova jaro. Byt nebo dům vonící čistotou a čerstvým vzduchem zpříjemní každou chvíli strávenou uvnitř. Velky úklid ale není jen o obtěžujících činnostech a stresu. Poradíme vám, jak si takový velký jarní „detox“ domova zpříjemnit.

 • 1.

  S úsměvem jde všechno líp

  Nejprve si vyberte nějakou příjemnou energickou hudbu, díky které nebudete mít chuť si lehnout na gauč, a otevřete na chvíli okna – svěží čerstvý vzduch udělá dobře nejen domácnosti, ale i vaší mysli. Pokud se s jarem pouštíte do větších akcí nebo případně zařizujete nový byt, myslete i na praktičnost vybraných materiálů. Černý leštěný nábytek a sklo jsou pro úklid doslova tragédií. Na tmavých barvách je vidět každé smítko, lesklé povrchy se pro změnu snadno poškrábou. Ideální jsou přírodní tóny dřeva či kožená sedačka, které se udržují výrazně snadněji. Jaké další tipy s úklidem pomohou?

 • 2.

  Napište si seznam


  Pokud děláte velký úklid dvakrát ročně, seznam vám pomůže na nic nezapomenout a také nedělat zbytečné činnosti. Rozdělte si domácnost na jednotlivé místnosti a napište vše od smetení pavučin u stropu, přes čištění koberců, až po umytí oken a dveří. 

 • 3.

  Myslete na přírodu

  Vybírejte si ekologické prostředky s příjemnou a nechemickou vůní nebo se inspirujte svými maminkami a babičkami. „Ocet nebo citronová šťáva jsou ideální pro odstranění vodního kamene nebo vyčištění nádobí od čajových či kávových skvrn,“ radí Iveta Čekanová, odborník na úklid a hlavní školitelka dam na úklid z LidskáSíla.cz.
  Své využití má i pasta z jaru a sody nebo pečicího prášku. Pozor však na některé povrchy. Kuchyňský prostředek na mytí nádobí silně a rychle odmašťuje, rozpouští bílkoviny. Ač se nezdá, je to velmi agresivní prostředek. Pokud se použije na některé citlivější materiály, může je nenávratně poškodit. Platí to hlavně pro přírodní materiály jako dřevo, kámen, materiály s příměsí kaučuku. Na prach a vysoce leštěné povrchy je pro změnu nejlepší čistá utěrka z mikrovlákna, která absorbuje mastnotu.

 • 4.

  Schovejte vše nepotřebné

  Na úklid hraček, prádla nebo „nezbytností“ skvěle poslouží dekorační krabice. Různě velké a dekorované krabice navíc pěkně doplní interiér.

 • 5.

  Šetřete čas pravidelností

  Málokdo má rád úklid, a proto ho často odsouváme na později. Pravidelnost ale v konečném důsledku ušetří spoustu času. Pouhých dvacet minut denně zajistí vždy čistou domácnost. Pozornost věnujte především kuchyni, koupelně a toaletě.
  Stačí ihned setřít špinavou varnou desku, posbírat špinavé prádlo nebo schovat rozházené hračky. Zdá se to jako maličkosti, které to opravdu jsou, ale při nahromadění dalších věcí zaberou zbytečně mnoho času.

 • 6.

  Myslete na detaily

  Drobnosti je sice nejlepší řešit nakonec, ale někdy je dobré si je promyslet dopředu. Všechny „lapače prachu“ buď vyhoďte, nebo schovejte do pěkné krabice. Také srovnejte boty v předsíni, knížky v knihovně a kosmetiku v koupelně. Vyleštěná zrcadla pocit čistoty umocňují.

  Nakonec nezapomeňte dát na stůl vázu s čerstvými květinami a důkladně vyvětrat, ať se vám v čistém domově příjemně dýchá.
  A pokud se rozhodnete, že tohle všechno je nad vaše síly, vždycky se můžete obrátit na profesionály.

  Zdroj: Lidskásíla.cz

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy