Namrzlé chodníky a sněhové závěje? Do ulic vyrážejí uklízet nezaměstnaní

Autor: sou - 
2. března 2016
08:45

Namrzlé chodníky, sněhové závěje a klouzající vozovky, to jsou problémy, které momentálně trápí starosty mnoha obcí v České republice. Úřad práce jim je připraven pomoci. V rámci veřejně prospěšných prací můžou sníh odklízet nezaměstnaní, kterým to může pomoci získat pracovní návyky, aby se dokázali uplatnit na volném trhu práce.

Sněhová nadílka komplikuje dopravu a brání i řadě lidí v cestě do zaměstnání nebo třeba na dovolenou. Úřad práce je připraven starostům obcí a firmám, které na jeho odstraňování intenzivně pracují, nabídnou pomoc. 

„Jsme schopni zajistit zejména městům, obcím a dalším zaměstnavatelům v rámci veřejně prospěšných prací vhodné zaměstnance na odstraňování sněhu, údržbu chodníků a cest a maximálně zkrátit řízení, která s touto agendou souvisí,“ uvádí generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadlíková. Obrátit se na ně mohou telefonicky, mailem nebo osobně.

Desítky tisíc pracovních míst

Veřejně prospěšné práce patří mezi nejvíce využívaný nástroj aktivní politiky zaměstnanosti. „Během roku 2015 bylo v rámci VPP vytvořeno celkem 34 541 pracovních míst,“ uvedla pro Blesk.cz tisková mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. 

Tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti. Veřejně prospěšné práce tak zaměstnavatelé nejčastěji využívají pro úklid a údržbu majetku, v charitě, ve zdravotnictví či kulturních zařízeních, sociálních službách nebo v rámci zaměstnání osobních asistentů ve školství nebo dohledové služby. Obce a kraje je ale mohou využít i při odstranění živelných katastrof nebo zimní a jarních úklidech.

Ke konci ledna se takto podařilo umístit přes 14 tisíc lidí. Nejvíce tuto možnost využívali v Ústeckém kraji, kde v lednu našlo krátkodobou brigádu téměř tři tisíce lidí. Dlouhodobě nezaměstnaným a lidem se základním vzděláním to má pomoci k osvojení pracovních návyků a tím pádem zvýšit jejich možnost zaměstnání na volném trhu práce. 

„Smyslem veřejně prospěšných prací je podpora dlouhodobě nezaměstnaných uchazečů, tedy lidí, kteří jsou v evidenci ÚP ČR minimálně tři měsíce. Opakovaně může úřad podpořit stejného klienta pouze výjimečně,“ dodala Sadlíková s tím, že se musí jednat například o klienta se zdravotním postižením, uchazeče do 30 nebo nad 50 let či rodiče, který pečuje o dítě mladší 15 let. „Popřípadě musí jít o uchazeče, kterému hrozí sociální vyloučení,“ uzavřela. 

Sníh trápí řadu obcí v České republice:

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

andorea ( 2. března 2016 09:46 )

Přesně to jsem chtěla napsat. Je nesmysl na VPP poslat někoho, kdo je třeba po dvaceti letech práce poprvé na ÚP a někdo si doma válí koule celý život.

pepisto ( 2. března 2016 09:43 )

Ti co jsou na pracáku by si měli hledat zaměstnání a ti co jsou roky na sociálních dávkách by měli vykonávat veřejně prospěšné práce.Tady je vše postavené na hlavu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud