7. srpen 2020
Svátek slaví Lada, zítra Soběslav

Ilova Svobodová (57) z Ulice radí: Dejte sbohem povislému tělu, cvičte pilates!

/
 • Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.
  24. července 2017 ● 16:15

  Diváci seriálu Ulice ji znají jako Jitku Farskou. Kdybyste však herečku potkali na skutečné ulici, všimli byste si, že by jí postavu mohla závidět leckterá třicítka. Ilona Svobodová (57) udržuje své tělo pevné a svalnaté pravidelným cvičením.  Společně s trenérkou Ivkou Davidovou (48) připravily seriál složený z několika cviků na zformování a posílení partií, které jsou nejvíc ochablé a kde se hromadí tuk.

 • 1.

  Proč pilates

  Při cvičení dochází k posílení svalů celého těla, zejména hlubokých břišních a zádových svalů a svalů pánevního dna. Je to fyzická aktivita, kterou mohou vykonávat lidé v každém věku, ale i nemocní. „Důležitý není počet opakování cviků, ale správná technika provedení. Je to náročné cvičení, ale když se ho naučíte, je velice účinné,“ říká trenérka.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

 • 2.

  Pryč s madly

  »Madla« jsou ty špíčky, které lezou z kalhotek a podprsenky. Tento cvik kromě redukce »madel« posílí celý bok a břišní šikmé svaly. Lehněte si na bok a srovnejte se do přímky. Musíte být úplně srovnaní, jako byste byli zalisovaní mezi dvěma stěnami. O ruku se lehce opřete jen kvůli stabilitě.

  Provedení: 3 série po 12 cvicích. S výdechem zvedejte jednu nohu nahoru do úrovně kyčlí, s nádechem dolů. Můžete i k horní noze přitáhnou tu spodní, těžší varianta je ta, když vytahujete vzhůru obě nohy zároveň.

  POZOR: Hlavu mějte uvolněně položenou v dlani, horní lopatku při zdvihu opět do kapsy a nohu či obě zdvihejte stehnem. Kotník mějte uvolněný.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

 • 3.

  Ukázková stehna, pevné paže

  Vnitřní strana stehen a tricepsy jsou jedny z nejvíc povolených svalů u žen. Na tento cvik budete potřebovat židli nebo lavici a malý, ze dvou třetin nafouknutý míček. Mezi stehna si dejte míček a s výdechem balon silou stáhněte. Zároveň vytáhněte paže co nejvíc do rozpažení. Nádech a povolte.

  Provedení: 3 série po 12 cvicích. Můžete pozvolna stahovat nebo fázovaně stlačovat míč a povolovat na dvě doby, či rychleji pumpovat.

  POZOR: Ramena nevytahujte k uším a lopatky stáhněte směrem dolů, jakoby do kapsy u kalhot. Stále držte ramena od uší, uvolněte trapézové svaly a krční páteř, břicho připlácnuté k bederní páteři a vnitřní »zip«. Tím zapojíte pas celý dokola.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

 • 4.

  Co je to zip

  U pilatesu je důležité držet vtažené břicho a zapojit hloubkové svaly pánevního dna. Jak na to? Představte si, že jste na záchodě na malé. A čurání násilně přerušíte tak, že zatáhnete svaly pánevního dna vzhůru, jakoby »zapnete vnitřní zip«. Nebo si představte, že ležíte a soukáte se do malých kalhot. Břicho musíte opravdu hodně zatáhnout.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

 • 5.

  Od rytmiky přes step a šerm k pilatesu

  „Cvičím vlastně od dětství. Protože v Kladně, kde jsem žila jako malá, jsem chodila do rytmiky. Na konzervatoři jsme měli také hodně pohybu, například step, šerm, pantomimu, jevištní pohyb. Ale do fitka chodím opravdu hodně dlouho. Začala jsem ho navštěvovat po prvním úrazu, kdy jsem se srazila na lyžích se snowboardistou a potrhala si vazy v koleni. Vystřídala jsem několik trenérů, ale teď už přes 10 let cvičím pilates s Ivkou Davidovou,“ říká Ilona Svobodová.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

 • 6.

  Kontrola správného zapojení středu těla

  Břicho musí být při každém cviku zatažené a hýždě povolené. Měli byste cítit pas celý dokola. Nikdy nepodsazujte pánev, je to nepřirozená poloha páteře.

  Ilona Svobodová cvičí s Ivkou Davidovou už přes 10 let.

  Byl váš oblíbený sport vždy gaučing? Vyzkoušejte cvičení pro povaleče!

  Video
  délka: 01:28.56

  Cvičení pro gaučové povaleče: K čemu vám bude dobrý polštář? Adam Balažovič/BPŽ

  Fotogalerie
  25 fotografií

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy