Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno 21°C

Patříte mezi nadšené cyklisty? Připravte své kolo na léto!

/
 • S klíčem v ruce projděte pečlivě celé kolo a dotáhněte všechny šrouby.
  20. května 2017 ● 08:00

  Počasí už najelo na letní režim a přímo vybízí k aktivitám na čerstvém vzduchu. Jestli patříte mezi fanoušky cyklistiky, měli byste svému kolu nejprve věnovat jarní údržbu, než na něj opět usednete. Na co se zaměřit a jak bicykl bezpečně připravit i bez návštěvy servisu?

 • 1.

  Vyperte řetěz

  Na čištění můžete použít pračku na řetězy, která stojí okolo 250 korun, ale postačí i kartáč a čisticí prostředek. Nakonec ho nechte uschnout a namažte speciálním mazadlem na řetěz s teflonem.

  Když řetěz namažete moc nebo použijete špatné mazivo (univerzální, wd-40 a podobně), bude se vám na řetěz lepit prach. Pozor! Řetěz vydrží přibližně 1500 kilometrů a pak je třeba koupit nový. Během provozu se totiž vytahuje a pak ničí ostatní součástky.

  Jízda na kole je zábava.
  Autor: profimedia.cz

 • 2.

  Přehazovačka chce olej

  U přehazovačky očistěte kladky, po kterých jezdí řetěz. Kartáčem odstraňte všechny nečistoty a pořádně naolejujte ložiska a čepy. Několikrát přeřaďte a přebytečný olej setřete hadrem. Tvrdým kartáčem vyčistěte i převodníky a pastorky.

  Záda vás mohou bolet i ze špatné velikosti kola.
  Autor: Profimedia.cz

 • 3.

  Prověřte brzdy

  Sjeté špalíky poznáte podle žlábků. Když jsou zřetelné, pořádně vyčistěte styčné plochy. U kotoučových brzd zkontrolujte sílu brzdné směsi na kovové části destiček. Příliš slabá bude špatně fungovat zejména ve vlhku. Brzdy odvzdušněte a namažte i jejich pohyblivé čepy.

  Cyklistika v Dolním Rakousku má nevídané kouzlo.
  Autor: archiv Blesku

 • 4.

  Promažte i vidlici

   

  Vidlici otřete suchým hadříkem od nečistot a pryžové těsnění promažte silikonovým olejem. Pokud máte vzduchovou vidlici, zkontrolujte tlak, popřípadě dofoukněte podle vaší aktuální hmotnosti.

  S klíčem v ruce projděte pečlivě celé kolo a dotáhněte všechny šrouby.
  Autor: Profimedia.cz

 • 5.

  Zkontrolujte pláště

   

  Větší trhliny nebo příliš sjetý vzorek znamenají jediné – je na čase pořídit si nové pláště. Jestli jsou v pořádku, zkontrolujte tlak v duši. Správnou hodnotu nahuštění najdete na boku každého pláště.

  Výběr kola a cyklistické výbavy pro dítě nepodceňujte.
  Autor: archiv

 • 6.

  Zkontrolujte špice

   

  Roztočte rukou kolo a zkontrolujte, pohledem na brzdové špalky, jestli se točí rovně. Pokud se netočí zcela rovně a hází do stran, zkontrolujte utažení špic. Centrovacím klíčem (stojí okolo 30 Kč) na straně, kam chcete ráfek přitáhnout, dráty utahujte, na opačné povolujte. V servisu za centrování kola dáte okolo stokoruny.

  Jízdou perfektně posílíte i hýžďové svaly.
  Autor: Dušan Křístek

 • 7.

  Promažte lanka

   

  Pořádně překontrolujte i všechna lanka, bovdeny (trubičky, ve kterých vedou lanka) a šrouby. Zkontrolujte, zda se lanka netřepí, očistěte a promažte olejem.

  Počasí v příštím týdnu bude přát i cyklistům. Ti mohou vyrazit třeba na hřebeny Krkonoš.
  Autor: ČTK

 • 8.

  Dotáhněte šrouby

   

  S klíčem v ruce projděte pečlivě celé kolo a dotáhněte všechny šrouby.

  Projet se pod velikány rakouských Alp? Dovolená, na kterou se nezapomíná!
  Autor: profimedia.cz

  Fotogalerie
  16 fotografií

Dnešní horoskopy