30. březen 2020
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido

Pořizujete dítěti kolo? Osm tipů, jak vybrat správně!

/
 • Bez přilby své děti na kolo rozhodně nepouštějte
  5. května 2017 ● 09:31

  Přišel čas pořídit dítěti kolo, ale nevíte jak na to? Kolo nesmí být moc malé, ani naopak moc velké, musí dobře brzdit a být z kvalitních materiálů.  Poradíme, jak vybrat.

 • 1.

  Nejprve měřte

  Rodiče často dělají tu chybu, že koupí větší kolo, než je potřeba. Dítě pak na kole sedí nepřirozeně a je příliš natažené, nebo jsou pro něj řídítka příliš vysoko. Stačí dítě změřit a podle výšky vybrat vhodné kolo. Určitě nekupujte kolo s tím, že do něj časem doroste.

  Výběr kola a cyklistické výbavy pro dítě nepodceňujte.

 • 2.

  Dítě musí dosáhnout nohama na zem

  V případě, že pořizujete první kolo, myslete na to, že dítě techniku jízdy neovládá. Vybírejte tak, aby za každých okolností dosáhlo nohama na zem a mohlo bezpečně zastavit. „To samé platí i o přechodu na větší kolo. Vždycky je dobré, když dítě necháte po zimě nějaký čas rozjezdit na menším, aby získalo jistotu, a teprve pak přejdete na nové,“ vysvětluje odborník Lukáš Jusko.

  Výběr kola a cyklistické výbavy pro dítě nepodceňujte.

 • 3.

  Nebojte se přídavných koleček

  Na odrážedle dítě jezdilo bez nejmenších problémů, ale na kole stejné velikosti se bojí? Zkuste to s přídavnými kolečky. Dítě na začátek získá jistotu ve šlapání, přece jen oproti odrážedlu jde zase o úplně jiný pohyb. Po čase kolečka sundejte, dítě se rychle naučí jezdit bez nich.

  Výběr kola a cyklistické výbavy pro dítě nepodceňujte.

 • 4.

  Začněte s protisměrnou brzdou

  Veškerá kola se dnes dodávají s přední brzdou, začátečník by ale měl mít především brzdu protisměrnou. „Takzvané torpédo, kdy dítě brzdí nohou do protisměru jízdy, je bezpečnější, dítě je schopné rychlejší reakce a nepotřebuje tolik síly ani soustředění. Na ruční brzdu pak bez problémů přechází časem, jakmile si je na kole jisté,“ vysvětluje Lukáš Jusko.

  Bez přilby své děti na kolo rozhodně nepouštějte

 • 5.

  Pořiďte hliníkové ráfky

  S brzdami souvisí i kvalita ráfků. Na výběr jsou plastové, ocelové nebo hliníkové. „Rozhodně doporučuji nešetřit a pořídit hliníkové ráfky. Na nich jsou totiž brzdy nejúčinnější. Ocelové ráfky brzdí hůř, plastové naopak přebržďují,“ radí Jusko.

  ...

 • 6.

  Nezapomeňte na kryt řetězu

  Dětem se může jednoduše stát, že se jim do řetězu namotá tkanička nebo část oděvu a nebezpečný pád je na světě. Kolo pro menší děti by mělo mít plastový kryt, který tomuto riziku zabrání.

  cyklistická výbava

 • 7.

  Bez helmy ani metr

  Častý argument rodičů je, že dítě jezdí jen po zahradě nebo v okolí domu, a tak žádnou helmu či jiné bezpečnostní doplňky nepotřebuje. „Nošení přilby je pro děti povinné, nebezpečí zranění hlavy bych opravdu nepodceňoval. A rodičům doporučuji pro děti pořídit i rukavice,“ doplňuje Jusko.

  cyklistická výbava

 • 8.

  Zkuste si půjčit

  Jestli nechcete do kola investovat, protože se bojíte, že za rok stejně budete muset pořizovat nové, zkuste dítěti kolo půjčit. „Nejenom, že výrazně ušetříte, ale kolo navíc dostanete servisované, v případě závady vám jej okamžitě vymění, a když dítě skokově povyroste ještě během léta, prostě dostanete větší a jede se dál,“ upozorňuje Lukáš Jusko. Půjčovny kol jsou dokonce i mobilní, přijedou za vámi až domů.

  Zdroj: www.simplerent.cz

  Výběr kola a cyklistické výbavy pro dítě nepodceňujte.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy