Chcete-li svůj mozek udržovat ve formě po delší čas, měli byste několikrát týdně zavítat do přírody. Pobyt ve volné přírodě totiž odvrací poruchy nálad. Jako ideální se pak jeví, pokud si půjdete zaběhat do lesa či do parku. Pohybem dostanete do mozku kyslík, pocení navíc pomáhá zbavit se stresu. Občas také osvoboďte svůj mozek od starostí a myslete jen na příjemné věci.

ENERGIE Z POTRAVY

Značné množství energie lidský mozek čerpá z jídla. Vaše strava by měla být pestrá a hodnotná, hlídat byste si měli i pravidelný přísun omega-3 mastných kyselin. „Pro stavbu našeho mozku jsou omega-3 mastné kyseliny naprosto nepostradatelné. Zlepšují soustředění, podporují pohotové vyjadřování a napomáhají rychlejšímu pochopení informací a jejich souvislostí,“ vysvětluje nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová.

KOLIK SNÍTE RYB

Lidské tělo si omega-3 nedokáže samo vyrobit, váš mozek je proto odkázán na vaše stravovací návyky. „Mezi největší zdroje omega-3 mastných kyselin patří tuk z mořských ryb. Ideálně bychom tučné mořské ryby – jako je čerstvý losos, sleď nebo makrela – měli konzumovat alespoň dvakrát týdně,“ doporučuje Iliopulosová. Ryby však v našich končinách nejsou obvyklou součástí jídelníčku. Češi jich v průměru snědí o polovinu méně, než činí průměr Evropské unie. Nedostatek omega-3 je ovšem možné řešit pomocí doplňků stravy s kvalitním rybím tukem. Jejich dlouhodobým užíváním získáte doporučenou denní dávku omega-3, podpoříte výkonnost svého mozku a budete se cítit lépe.

OMEGA-3 MASTNÉ KYSELINY

Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Kyselina alfa-linolenová je ze skupiny esenciálních mastných kyselin, tělo si ji tedy nedokáže vytvořit samo. Je proto nutné přijímat ji v podobě stravy nebo doplňku stravy . Z kyseliny alfa-linolenové se v těle vytváří zmíněné EPA a DHA. Samotné EPA a DHA obsahuje také rybí tuk.