Existují jen pár let
NE!
Historie nealkoholického vína se začala psát už koncem 19. století v Německu. Protože místní často odmítali víno kvůli obsahu alkoholu, zkusili vinaři vyrobit dealkoholizované víno. A tak se zrodila alternativa vína, na které si mohou pochutnat také řidiči, abstinenti, těhotné i kojící ženy. A v posledních letech nealkoholická vína zažívají opravdový boom.
Špatně se shání
NE!
Přestože se poprvé začalo vyrábět v Německu, v současnosti si můžete pochutnat i na produktech pocházejících z moravských a českých vinic.
Podobá se vinnému moštu
NE!
Vinný mošt se sice získává přímo z hroznů, ale oproti vínu bez alkoholu neprochází procesem kvašení (fermentací). Cesta nealkoholického vína začíná úplně stejně jako klasického vína, ale v určité fázi výrobního procesu je víno zbaveno alkoholu.
Obsahuje spoustu cukru
NE!
Mýtus pochází z minulosti, kdy některé alternativy nealkoholického vína byly pouze slazené hroznovou šťávou. V současnosti ale podle některých studií obsahují většinou méně kalorií než běžná vína a také méně odvodňují. Množství zbytkového cukru ale raději sledujte na etiketě, ne vždy totiž pravidlo o nižších kaloriích platí.
Vyrábí se uměle
NE!
Víceméně všechny typy vín se vyrábí stejně, jen u některých (nealkoholických) se odstraňuje alkohol. Existuje několik poměrně složitých způsobů, které zbaví víno alkoholu, např. díky vakuu (vakuová destilace), silnému tlaku (reverzní osmóza) a využití teploty (dvoufázová vakuová extrakce).
Proč sázíme na zero variantu
Tradičním důvodem pro volbu nealkoholické varianty je nutnost usednout za volant, zdravotní omezení nebo těhotenství. Vyplývá to z průzkumu pro Club Zero.cz. Skoro polovina respondentů (47 %) uvedla, že pije tzv. zero nápoje bez speciální příležitosti a 40 % po nich sáhne, když nemá chuť na klasický alkohol.
Načaté patří do lednice
Pokud si pochutnáte na nealkoholickém vínu, rozhodně načatou lahev skladujte vždy zavřenou a v lednici. Trvanlivost těchto vín je znatelně kratší než těch s alkoholem. Neotevřená lahev nealkoholického vína ovšem vydrží v kondici i dva roky.
Rozhovor s Petrem Popovem z Kliniky adiktologie VFN Reflex.cz