Rostlinná logika

Skalky často imitují krajinu velehor včetně rostlinných druhů a druhů kamene. Má to tu výhodu, že do nich sesadíte rostliny podle klíče, který vymyslela příroda a všechny tak mají téměř totožné nároky.

Úplně nejzákladnější výběr za vás udělá druh kamene, který budete používat. Na skalky z křemičitých kamenů a písku přijdou rostliny preferující kyselé půdy, a na vápence a mramory zase rostliny preferující zásadité půdy.

Pozor na slunce

Jestliže chcete vytvořit přirozeně vypadající krajinu, používejte vždy 4 – 5 rostlin stejného druhu, které sesaďte k sobě. Všímejte si, jak a kam na skalku dopadá slunce a vybírejte podle toho rostliny: Na slunce dejte rozchodníky, plamenky, skalníky, trávničky, do stínu dlužichy, zběhovce.

TIP: Přirozeněji vypadá, když rostliny umístíte poblíž balvanů. V přírodě se jim tam daří, jsou chráněny proti větru.

Sucho a nedostatek

Místo, kde plánujete skalku, by mělo být suché a na slunném místě či v polostínu. Ideální je mírný přirozený svah, který zabrání podmáčení. Půda skalky musí být vylehčená pískem a svým složením odpovídat nehostinnému horskému štítu.

Připravte místo

Na vymodelování spodní vrstvy skalky se nejlépe hodí suť, rozbité cihly či staré pálené tašky. Jsou neutrální a vytvoří drenážní vrstvu. Tuto vrstvu zasypte pískem, aby nevznikaly moc velké vzduchové kapsy, díky kterým by skalka vysychala v létě. Na povrch skalky rozprostřete asi 20 cm zeminy.

Pěkné kameny navrch

Dobře si rozplánujte, kam přijdou velké pohledové kameny a balvany, ideálně stejného druhu po celé skalce. Pamatujte na to, že velké kamenné monolity akumulují v létě teplo. Aby dobře držely, zakopejte je z jedné třetiny do země. Když budou všechny balvany umístěny, vyplňte prostor mezi nimi menšími kameny a pískem.

Sázejte jen vhodné

Když máte vybráno, co kam půjde, vyryjte v zemi důlek o velikosti květináče s rostlinou, rostlinu vyjměte a i s balem a vložte dovnitř a obsypte zeminou. Netlačte, časem se sama usadí.

Vhodné stromy do skalky jsou jalovec (trpasličí, plazivý), jedle balzámová, borovice horská, trpasličí rododendron.

Rostlinky do skalky jsou hvězdnice alpská, tařička, kostřava modrá, protěž, hořec, tařice, netřesk, koniklec obecný, tařicovka přímořská, divoký tulipán, kosatec trpasličí.

TIP: Problémy s plevelem vyřešíte geotextilií, kterou podložte minimálně místa, která budete osazovat a okolí velkých kamenů.