„Nejčastěji vozím Studentskou pečeť a Orion čokoládu, mě osobně by taky nenapadlo jim to přivézt, ale kdysi mi to poradila jedna paní. Od té doby vozím každý rok a s radostí rozdávám uklízečkám, číšníkům a plavčíkům za to, jak se o nás starají. Ten jejich usměv a radost z maličkosti stojí za to,“ popsala Blesku turistka Lucie Šilhánová z Kladna.

A není sama. Kromě ní takto spolu s drobnými mincemi zaměstnancům hotelových komplexů přilepšují stovky Čechů, kteří své zkušenosti řeší i v internetových diskuzích. „Mají moc rádi české čokolády, ale jsou vděční za cokoli,“ popisuje jiná turistka.

Co frčí?

Podobná praxe sice může leckoho překvapit, Jana Matoušková, která v tuniském Sousse žije a podniká přes dvacet let, ale potvrzuje, že české sladkosti přidané k pár dinárům bakšiše v dovolenkových letoviscích »letí«. „Jednoznačně ano. Frčí tatranky, fidorky, čokolády a perníky, ty neznají. A nejvíc jsou plněné piškoty,“ vysvětluje s úsměvem Jana Matoušková.

Důvody, proč si na dovezených sladkostech Tunisané rádi pochutnají, jsou přitom jednoduché. „ Za prvé mají o 100 % horší kvalitu i u licencovaných sladkostí. Dovážené jsou nesmírně drahé, protože jsou zatížené velmi vysokým clem. Tuniské čokolády zase nejsou k jídlu, je to jako když chroustáte plast. Jediná čokoláda, kterou si kupuji, je místní s pomerančem Maestro, ale ta stojí 8 dinárů,“ vysvětluje Jana Matoušková.

Tuniský plat je malý

Znalkyně tuniských poměrů popsala i finanční podmínky, za kterých zaměstnanci hotelů pracují. „Pokojská tady v přepočtu na české peníze bere okolo 3 tisíc, zahradník také, číšník 4200. Proto jsou odkázaní na bakšiš, z 500 dinárů nelze vyžít, když máte rodinu,“ vysvětluje Jana Matoušková.

Jaký bakšiš dávat?

Na bakšiš Tunisany naučili před dvaceti lety Holanďané, Britové, Francouzi a Němci, kteří tvořili většinovou klientelu. „V hotelech nebývalo all inclusive, jen polopenze, to přišlo až po revoluci, a zaměstnanci tím přišli o podstatnou část příjmů," říká paní Jana.

Čeští turisté mířící do Tuniska proto často řeší, jak velký bakšiš v hotelu dávat. I tady má Jana Matoušková radu. „Obvykle se nechává uklízečkám 2x týdně pět dinárů. Číšníkovi dva, záleží, jak je člověk spokojený, ale dva je standard,“ uzavírá Matoušková.

Video
délka: 14:56.67
Video se připravuje ...

Turecko versus Chorvatsko: Expert řekl, co vyjde levněji. Dovolenkový ráj Čechů zdražil Andrea Ulagová

Fotogalerie
16 fotografií