Během letních tropických dní dosahuje teplota v mnohých domácnostech vysokých hodnot. Znepříjemňuje nám život a v krajních případech může způsobit také zdravotní komplikace. Ohroženi jsou nejen starší lidé a malé děti, ale také těhotné ženy. Jak se bránit?

Protisluneční fólie snadno a rychle

Nejlevnější variantou, jak snížit teplotu v místnosti, jsou protisluneční fólie na okna. Co se instalace okenních fólií týče, jistě ji zvládnete sami, přesto je vhodné přenechat ji odborné firmě. Jestliže se přeci jen do lepení pustíte, je potřeba sklo důkladně očistit speciálním roztokem a žiletkovou stěrkou.

Pak stačí okno navlhčit, fólii přiložit na sklo a poté už jen vytlačit vodu a případné vzduchové bubliny a fólii zarovnat. Jejich údržba nevyžaduje speciální péči. Fólie zadrží až 80 % slunečního svitu.

Venkovní rolety aneb ochrana před teplem

Další, o něco nákladnější, zato účinnější variantou jsou venkovní rolety či žaluzie. Jelikož se skrze okna dostane do místnosti nejvíce slunečního záření, je základem jejich dokonalé zastínění. Právě to zamezí následnému ohřívání domu. Venkovní rolety zadrží až 95 % tepelného záření, jsou použitelné na všechny typy oken a při jejich výběru neexistují v podstatě žádná omezení.

Chlazení tepelným čerpadlem?

Proč ne! Ideálním způsobem, jak dům ochladit, je kombinace rolet a tepelného čerpadla. Málokdo totiž ví, že tepelným čerpadlem se nejen topí, ale také chladí. Chladící účinek je nižší, přesto při trvalém provozu dokáže dům ochladit o několik stupňů a v kombinaci s venkovním zastíněním lze dosáhnout srovnatelného komfortu jako s klimatizací. Kromě toho je tento způsob levnější.

Mokrý ručník nejen na hlavu,  ale také do oken

Ve chvíli, kdy víte, že letos už ani jednu z výše uvedených možností nestihnete zrealizovat, ať už z časových, či finančních důvodů, přichází na řadu rady našich rodičů a babiček.

• Nejznámějším pravidlem jsou zavřená okna přes den a větrání brzy ráno a večer, kdy už sluneční paprsky tolik nepálí.

• Na noc se doporučují namočené závěsy, záclony, prostěradla nebo ručníky pověšené v otevřených oknech. Vzduch v místnosti se ochladí a zajistí snazší usínání.

• Vysokým teplotám přizpůsobte také povlečení, vyhněte se syntetickým materiálům a vsaďte spíše na bavlnu, len nebo bambus.

• Lehce dostupným řešením je také ventilátor, který sice samotný vzduch neochladí, ale zajistí jeho proudění.

 

Video
Video se připravuje ...

Jak se bránit před extrémními vedry? Videohub

Zdroj Master Therm