„Nejstarší jsou z počátku 19. století. Za pozornost stojí například ty, které se plní těstem vzhůru nohama, což se v českých končinách příliš nevídalo. Zajímavé jsou ty z chodské keramiky ručně zdobené malérečkami, nebo z hrdějovické keramičky, která znovu ožívá,“ přiblížila členka Klubu sběratelů kuriozit Jaroslava Holinová. Se svojí sbírkou čítající téměř 400 kusů je zapsaná v České knize rekordů.
Vystavuje jich polovinu
„První jsem dostala od maminky, ta ale na výstavě chybí. Beránky jsem si zamilovala především pro jejich krásu a rozmanitost. Už jako malé mi bylo líto sníst zdobeného beránka od tety, kterého mi dávala jako výslužku,“ usmívala se paní Jaroslava.
Část odzkoušela
Zpočátku velkou část forem vyzkoušela. „Jeden čas jsem beránka pekla téměř každý týden. Někdo má v neděli bábovku, my měli beránka,“ vzpomíná. Později ale vzhledem k jejich obrovskému množství od testování upustila. Z jaké byl ten nejlepší, nedokáže říct. „Záleží na těstě. Myslím ale, že nejlepší byl ten od mé maminky,“ dodala.
Má je v peřinách
„Sbírku ukládám mezi peřiny, abych omezila možnost poškození. Při převážení je to ale náročnější, asi dvakrát se stalo, že se na formě objevila prasklina. Naštěstí se žádná nerozbila,“ poznamenala paní Jaroslava.
Návštěvou výstavy lze pomoci. Výtěžek pomůže Tomášovi Havlíkovi (14) z Libiše. „Trpí spinální svalovou atrofií. Rozhodli jsme se, že rodině a Tomášovi přispějeme na rehabilitační pomůcky,“ popsala majitelka beránčího stáda. Více ZDE.
Odkud se beránek vzal?
Beránek je pro křesťany symbolem Ježíše Krista. Jehněčí pečeně, která předcházela dnešní sladké podobě, patřila ve středověku k obětním pokrmům. Později kvůli nedostatku masa začali lidé péct beránky z těsta.
Návštěvou výstavy lze pomoci. Výtěžek pomůže Tomášovi Havlíkovi (14) z Libiše. „Trpí spinální svalovou atrofií. Rozhodli jsme se, že rodině a Tomášovi přispějeme na rehabilitační pomůcky,“ popsala majitelka beránčího stáda. Více najdete na: www.sberatel-ksk.cz
Upečte si sami
Těšíte se na Velikonoce? Natrénujte si beránka třeba už o nadcházejícím víkendu. Potěšte rodinu třeba podle jednoho z mnoha receptů.
Suroviny: 250 g másla, 3 vejce, 250 g cukru krupice, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce citronové kůry, 250 g polohrubé mouky, ½ prášku do pečiva, 250 g měkkého tvarohu
Postup: Máslo vyšleháme do pěny s cukry, žloutky a citronovou kůrou. Metlu vyměníme za vařečku a přisypeme půl množství mouky s práškem do pečiva, dále tvaroh a zbytek mouky. Nakonec vpracujeme sníh z bílků. Naplníme vymazanou a vysypanou formu a pečeme na 160 stupňů asi 50 minut.
Tradice pletení pomlázky. Kde se vzal jeden z nejznámějších velikonočních zvyků?
Tradice pletení pomlázky. Kde se vzal jeden z nejznámějších velikonočních zvyků? Videohub