Na kolik přijde pes

Počáteční náklady nezahrnují jen samotné pořízení pejska, ale také všechno podstatné do začátku. Pokud vám psa někdo zdarma nedaruje, je logickou první vstupní investicí pořizovací cena. Ta se v případě štěněte z chovatelské stanice s průkazem původu může pohybovat v řádu několika tisíců až desetitisíců korun podle plemene či renomé chovatele.

Například průměrná cena štěněte německého ovčáka s papíry činí 10 až 15 tisíc korun, labradorského retrívra pořídíte za 15 až 25 tisíc korun, jorkšírského teriéra za 15 až 30 tisíc. Za pejsky z útulku pak zaplatíte podstatně méně, takzvaný adopční poplatek se obvykle pohybuje v částkách od několika stokorun po pár tisícikorun.

Zákonnou povinností je psa očipovat, přihlásit na městském úřadě v místě vašeho trvalého pobytu a následně za něj platit pravidelný roční poplatek. Jeho výši určuje příslušná obec, kupříkladu v Praze a Brně činí zhruba 1 500 korun. Jiná cena je v bytě, v rodinném domě a třeba pro seniory.

Navštivte veterináře, který zkontroluje, zda je pes naočkován, případně zda je potřeba jej nechat přeočkovat. V tuzemsku je povinné pouze očkování proti vzteklině, za které zaplatíte kolem 500 korun, přeočkování se pak provádí každé 3 roky.

Výdaje za psa

Krmivo

Nejzásadnější položkou výdajů je strava, protože psa musíme pravidelně krmit. Zde se pohybujeme zhruba od 6300 Kč ročně v případě malých plemen až do 17 500 Kč ročně za velká plemena. Pokud se chovatelé rozhodnou pro nejkvalitnější a nejdražší stravu, k němž se řadí krmivo bez obilovin a kuřecího masa, náklady stoupnou až do 7800 Kč ročně na malá plemena a až na 47 000 Kč ročně na velké psy.

Péče

Mezi další náklady patří výdaje spojené s péči o psa. K těm řadíme mezi jinými odčervení, které provádíme rutinně alespoň dvakrát ročně, ochranu proti parazitům, šampon pro péči o srst, a sáčky na exkrementy – celkem 1460 Kč. K nadstandardním službám jsme zařadili stříhání, koupání a česání pejska. Pokud budeme využívat těchto služeb dvakrát do měsíce, utratíme ročně 9780 Kč.

Hračky

Každý pes potřebuje hračky: pískací medvídky, tažné šňůry nebo klasické míčky. Ročně za ně zaplatíme kolem 620 Kč, protože většinou moc dlouho nevydrží. Existují ještě speciální interaktivní hračky, které nejen zabaví, ale především podporují inteligenci. Stojí zhruba 420 Kč.

Veterinář

Neměli bychom zapomínat na zdraví svých mazlíčků. Pokud je zvíře zdravé a neprojevuje žádné známky nemoci, platíme za zákona povinnou vakcinaci proti vzteklině, další volitelná očkování a preventivní prohlídky u veterináře cca 2050 Kč. Když psa trápí nadměrná tvorba zubního kamene a dentální pamlsky nepomáhají, musíme objednat odstranění zubního kamene v psím saloně (dalších 1500 Kč).

Poplatky

Do kategorie formality jsme zařadili poplatek za vlastnictví psa. Je nutno dodat, že jednotlivé obce si stanovují taxu samy, a proto výše sazby se může v jednotlivých městech lišit, a vyšplhat až na 1500 Kč. Existují však výjimky a např invalidní důchodci tuto daň neplatí. V některých městech nemusí platit ani lidé, kteří si zvíře pořídí z útulku.

Služby

Poslední vybranou kategorii jsou doplňkové služby: pomoc venčitelů, hotel pro psy a zdravotní pojištění. Je to nadstandart, který samozřejmě není povinný, ale může nám ulehčit život, např. během dovolené, nebo když pejsek nečekaně onemocní (8000 Kč).

Celkem

Náklady obsahujícího pouze nezbytné produkty a služby pro psa se pohybují od 12 tisíc Kč pro nejmenší plemena psů do 24 tisíc Kč pro velká plemena. Velké plemeno vás ale může přijít až na 70 tisíc korun ročně.

Na kolik přijde kočka

Pokud stojíte o kočičku, která patří k nejoblíbenějším kočičím plemenům v Česku (mainská mývalí, britská, ragdoll), je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Zaplatíme zhruba 12 000 Kč.

A když ji chceme čipovat a provést sterilizaci, zvýší se výdaje až o 2900 Kč. K nejpotřebnějšímu vybavení pro kočku můžeme započítat: záchod pro kočky, lopatku, škrabadlo, pelíšek, kartáč, tři misky, nůžky na drápky a přepravka. Za celek zaplatíme kolem 1560 Kč. Pokud jí však chcete dát maximální péči, je potřeba připravit dodatečně vodítko, postroje, oblečky, odpočívadlo a automatické krmítko (5120 Kč).

Výdaje za kočku

Krmivo

Nejdůležitější součást výbavy pro kočku tvoří krmivo, které nás vyjde ročně na zhruba 6700 Kč. Za kvalitnější krmivo bez obilovin zaplatíte kolem 12 600 Kč.

Hračky

Další nedílnou součástí života s kočkou jsou hračky: míčky, myšky a udice stojí kolem 260 Kč. Pokud chceme pro svoji kočku něco extra, vybavme ji interaktivní hračkou za asi 750 Kč.

Péče

Roční náklady na péči se pohybují kolem 9300 Kč. Do této kategorie počítáme stelivo, absorpční podložky, šampon, antiparazitika a přípravky na odčervení. Koupání a stříhání koček v salonu vyjde ročně cca na 1700 Kč.

Veterinář

Určitý finanční obnos je třeba si připravit také k veterináři. Preventivní prohlídky jednou za rok vyjdou na 1000 Kč. Čištění zoubků a očkování nejsou povinné, ale doporučují se pro zlepšení kvality života kočky (+1760 Kč).

Služby

Do poslední kategorie – doplňkové služby – byly zařazené zdravotní pojištění a pobyt v hotelu pro kočky. Tyto nadstandardní služby vyjdou majitele čtyřnohých kamarádů na 6920 Kč.

Celkem

Když to shrneme, ročně tak život s kočkou bude stát zhruba 18 tisíc Kč. Pokud majitel bude využívat také nadstandardních služeb, zaplatí ročně až 35 tisíc korun.

6 nejdůležitějších informací o čipování

Podle zákona musí mít každý pes v Česku čip. Zatímco jeho pořízení vyjde na pár stovek, pokuty za nedodržení zákona jdou do desetitisíců.

1. Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději do tří měsíců věku.

2. Pokud štěně přechází k novému majiteli dříve než ve třech měsících věku, musí mít čip už při předání.

3. Mikročip nemusí mít jen psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.

4. Čipování provádějí veterináři. Cena mikročipu se pohybuje zhruba mezi 120 – 450 Kč podle typu, další peníze zaplatíte za aplikaci.

5. Pokud máte psa sice očkovaného proti vzteklině, ale bez čipu, považuje se očkování za neplatné.

6. Za psa bez čipu hrozí pokuta až 50 000 korun.

Čip zvířeti neublíží

Milovníci zvířat se nemusí bát, že by čipování jejich mazlíčkovi ublížilo. „Jedná se o jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací,“ vysvětluje Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Podle něj je mikročip o délce asi 1 cm umístěn v aplikační jehle a je sterilně aplikován do podkoží zvířete. „Obal mikročipu je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso,“ dodává.

Kočka sama vzala svá koťata k veterináři. Dostala kapky do očí.

Video
délka: 00:59.83

Kočka sama vzala svá koťata k veterináři. Dostala kapky do očí Reuters

Fotogalerie
3 fotografie