Co je spam?

Spam je elektronická verze nevyžádané pošty, tedy zpráva, která propaguje různé produkty a služby. Spameři se často vydávají za důvěryhodné firmy, přátele nebo rodinné příslušníky. Často ho můžete najít i na stránkách blogů, sociálních sítí, v komunikačních programech nebo v mobilních zařízeních.

Používejte antivir

Instalujte na svém počítači antivirový program a tzv. firewall a nezapomeňte ho pravidelně aktualizovat. Programy, které vás ochrání, je možné získat i od vašeho poskytovatele internetového připojení. „Vaše poštovní schránka musí být tam, kde je silné antispamové řešení, což může být něco jako Google či Seznam,“ říká Jakub Olexa, ředitel společnosti Mailkit.

Podezřelé mažte

Bez otevírání vymažte všechny podezřelé e-maily, které přicházejí od neznámých osob nebo organizací. „Rozhodně nereagujte, neodpovídejte, nepokoušejte se odhlašovat. Čistý spam falšuje odesílatele, podvádí, a vaše odpovědi či odhlášení využije jako potvrzení, že existujete a je vám tedy vhodné posílat další spam,“ radí Olexa.

Opatrně s otvíráním

Pokud otevíráte soubory přiložené k elektronické poště, buďte opatrní. Mohou obsahovat viry, které se aktivují ve chvíli, kdy je takový soubor otevřen.

Vytvořte složku

Pokud váš e-mail umí filtrování, tak si některé časté věci můžete ošetřit i tímto způsobem a došlé přesouvat do spamové složky a mazat.

Nezveřejňujte e-mail

Spam vám může chodit, pokud se spameři dozví váš e-mail. Pokuste se ho tedy nikde na webu nezveřejňovat. „Z dlouhodobého hlediska to ale nakonec moc nepomůže. V řadě případů na vás přijdou i tak, že si prostě váš e-mail vygenerují, například tak, že vezmou všechna rozšířená jména a příjmení a zkouší kombinaci jmeno.prijmeni,“ vysvětluje odborník.

Vytvořte si další adresu

Založte si další e-mailovou adresu, kterou budete používat jen pro on-line nákupy, skupinové chaty, k odběru novinek atd. Svou »hlavní« adresu používejte jen pro důvěryhodné kontakty (úřady, banky apod.). Nová adresa vám usnadní rozpoznání, odkud se e-maily dostaly ke spamerům.

Rada: Problém nahlašte

Chodí vám spam od českých firem? Nahlaste ho na Úřad pro ochranu osobních údajů. „Neočekávejte ale, že by se něco rychle stalo. Úřad jednotlivé podněty sbírá, a tak i hlášení mnoha jednotlivců je velmi důležité, zvláště pokud vás daný odesílatel obtěžuje opakovaně,“ radí Jakub Olexa z Mailkit.

Vyděračské maily během pandemie: „Největší přesun do online světa v historii,“ tvrdí expert

Video
délka: 32:15.24

Vyděračské maily během pandemie: „Největší přesun do online světa v historii,“ tvrdí expert Blesk