Venkovní vs. domácí

Je rozdíl, jestli krmíte kočičku, která se věčně doma, nebo šelmu, která ráda loví venku. „Způsob života je u koček chovaných venku ze své podstaty velmi aktivním a »energeticky náročnějším«. Proto ve srovnání s kočkou chovanou doma je pro aktivní, venkovní kočky logicky mírně nižší požadavek na obsah bílkovin, a naopak mírně vyšší požadavek na celkovou energetickou hodnotu,“ vysvětluje veterinář Ladislav Šiška.

Pořád plná miska, či na příděl?

I když proti stále plné misce kočky většinou nic nenamítají, je lepší, když máte její denní množství stravy pod kontrolou a doplňujete jí misku pravidelně v menších množstvích tak, aby se nepřekročila denní dávka. V případě »mokrého« krmiva tím také zabráníte, aby v misce okoralo nebo se zkazilo. 

Granule, konzerva, nebo obojí?

Pokud máte zdravou kočičku, není v krmení granulemi a konzervami zásadní rozdíl. „Kombinování obou forem krmiv je možné považovat za vhodné, nikoliv však nezbytné,“ vysvětluje oslovený veterinář. 

Syrové maso – ano, či ne?

Kočka je masožravec a lze jí proto dávat i syrové maso. Ale je také důležité, aby dané maso bylo z hlediska hygieny bezpečné. Jednou z možností je syrové maso nejprve zamrazit. 

Pozor na nechutenství

Pokud pozorujete u kočky odmítání potravy a vznik nechutenství, protože krmivo pro ni »není přitažlivé«, je to varovný signál! „Takový stav totiž může velmi rychle vyústit v klinické onemocnění závažného charakteru, např. selhávání ledvin apod.,“ upozorňuje veterinář.

Vybíraví mazlíčci

Je velmi důležité, aby kočka měla neustálý přístup k pitné vodě, a také aby mazlíčkovi vyhovovala mistička. I v tomto ohledu jsou totiž vybíravé. „Kočky jsou senzoricky velmi citlivé na jakékoliv, pro člověka podprahové, vjemy senzorických vlastností potravy či vody. Pokud tedy použitý materiál misky způsobí i minimální změnu těchto vlastností, je možné, že kočka bude takovou vodu odmítat,“ vysvětluje veterinář.

Psí vs. kočičí krmivo

Rozhodně nenechávejte kočku, aby jedla granule pejskovi a naopak. Jak psi, tak kočky mají specifické požadavky na obsah a poměr jednotlivých živin a dalších prospěšných látek a taková »výměna« by z dlouhodobého hlediska nebyla dobrá.

Třínohá kočka Bety našla díky Blesk tlapkám nový domov.

Video
délka: 01:46.13
Video se připravuje ...

Třínohá kočka Bety našla díky Blesk tlapkám nový domov. Nová rodina kvůli ní urazila 450 kilometrů Kateřina Lang