„Červená řepa patří k nejzdravějším druhům zeleniny používaným v kuchyni. A zdaleka nemusí sloužit jen pro tu „slanou“. Zkuste ji využít například při přípravě dezertů, jimž navíc dodá jedinečný šmrnc svým nádechem šarlatu,“ dává tip na originální dezert Tomáš Kunovský, který patnáct let působil jako kuchař a cukrář ve špičkových hotelech ve Skotsku. Odtud si také přivezl tento chutný recept.

Suroviny: 250 g uvařené červené řepy, 200 g tmavé čokolády (70 %), 5 vajec, 200 g másla, 190 g hnědého cukru, 135 g hladké mouky, 10 g kypřicího prášku do pečiva, 3 pol. lžíce kakaa, 5 pol. lžic uvařené silnější kávy

Postup:

1. Červenou řepu mixujeme, až vznikne hladké pyré.

2. Čokoládu rozpustíme s máslem. „Nejvhodnější je postup, kdy obě suroviny vložíme do mísy, kterou umístíme nad hrnec s probublávající horkou vodou, a necháme je povolit pouze působením horké páry. Odborně se tento způsob vodní lázně označuje Bain Marie. Takto si zajistíme, že se suroviny rozpustí pozvolna a nepřipálí se,“ doporučuje Kunovský s tím, že další možností je použít mlékovar. 

3. Vajíčka ušleháme s cukrem do pěny. Tuto vaječnou pěnu pak přidáme do rozpuštěné čokolády s máslem a zlehka promícháme. 

4. Mouku (může být i bezlepková) smícháme s kakaem a přidáme k čokoládovému základu. Opět promícháme.

5. Přilijeme šálek vychladlé silnější kávy a pyré z řepy. Nyní těsto zpracujeme, až je hladké.

6. Formu (může být tradiční kulatá, nebo pro ozvláštnění zvolíme formu ve tvaru obdélníku) vymažeme změklým máslem pomocí cukrářské metličky a vysypeme hrubou moukou. Pak do ní těsto opatrně nalijeme. 

7. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 °C 30 minut. Poté zkontrolujeme, formu otočíme o 180°a pečeme ještě dalších 10 minut. 

8. Po vychladnutí zdobíme dle vlastního vkusu. 

Tip šéfkuchaře Tomáše Kunovského: Na moučníku vypadají hezky drcené oříšky, mandle, čokoládový krém a kandovaná řepa (uvařená v cukrovém rozvaru).

Fotogalerie
3 fotografie

VIDEO: Vyzkoušejte také  boršč  s červenou řepou od rodilé Ukrajinky.

Video
Video se připravuje ...

Ukrajinský boršč od rodilé Ukrajinky Videohub/recepty