I když mazanec patří mezi velikonoční pochoutky a pekl se tradičně na Bílou sobotu, aby si ho o Velikonoční neděli mohli vzít lidé s sebou do kostela a nechat si ho posvětit, je natolik „jedlý“, že by byla škoda péct ho pouze jednou za rok.

„Pokud navíc vyzkoušíte variantu z takzvaného brioškového těsta, které je sice trochu dražší vzhledem k většímu obsahu másla a vajec, ale o to chuťově výraznější, lahodnější a voňavější, možná po vás bude rodina vyžadovat mazanec každou neděli…,“ vysvětluje šéfkuchař Tomáš Kunovský z Velkých Karlovic.

Jak na to?  

Suroviny: (na 2 menší mazance, každý cca 500 g), 500 g hladké mouky, 20 g kvasnic, 85 g cukru krupice, 35 ml mléka, 5 vajec, 220 g másla, 2 a ½ lžičky soli, 100 g mandlových plátků, 100 g kandované pomerančové kůry.

Postup: „Těsto si připravíme den předem. Pečeme druhý, případně i třetí den. Těsto by mělo odpočívat v lednici asi 12, nejvýše však 72 hodin,“ upozorňuje Tomáš Kunovský. Z vlažného mléka a kvasnic vytvoříme kvásek. Smícháme ho s moukou a vajíčky, vypracujeme těsto a necháme ho půl hodiny odstát. Poté postupně přidáváme máslo a dobře ho do těsta zapracujeme.

Vmícháme nasekanou kandovanou pomerančovou kůru a 50 g mandlí. Hotové těsto necháme odpočívat v lednici do druhého, případně do třetího dne. „Kynutím při nižších teplotách těsto ztrácí příliš kvasnicovou příchuť a získává vyzrálejší chuť,“ vysvětluje šéfkuchař.  

Po vytažení těsta z lednice ho znovu krátce vypracujeme a pak rozdělíme na dva bochníky.  které necháme vykynout při pokojové teplotě.

„Dbáme na to, aby teplota nebyla příliš vysoká. Pokud bychom totiž těsto nechali třeba poblíž horkých kamen, mohlo by změnit konzistenci, povolilo by a ztratilo kompaktnost,“ upozorňuje Kunovský.

Po vykynutí potřeme mazance rozkvedlaným vajíčkem, posypeme plátky mandlí a vložíme do vyhřáté trouby – pečeme asi 45 minut v klasické troubě na 160 °C, v horkovzdušné na 150 °C. Po vytažení z trouby potřeme máslem, necháme vychladnout a můžeme podávat.

Tip šéfkuchaře Tomáše Kunovského: Do těsta můžeme předem přidat nastrouhanou kůru ze dvou bio citronů, díky níž bude mazanec ještě kypřejší a voňavější.

Dílnička: Vyrobte si s dětmi netradiční velikonoční vajíčka

Video
délka: 03:01.24
Video se připravuje ...

Dílnička: Vyrobte si s dětmi netradiční velikonoční vajíčka Maminka.cz/Simona Formánková