Pár z Prahy jel sbírat k Čertovým hlavám nedaleko Malého Hubenova a k obci Ješovice u Mělníku. „V lese jsme našli jen pár klouzků. Bedel jsme si všimli až z auta při odjezdu. Část byla v lese, část o kus dál na louce,“ řekl Blesku Martin s tím, že byly krásně vidět na velkou vzdálenost. Z úlovků usmažili řízky, nohy nasušili na koření a zbytek zamrazili. „Máme plný mrazák hub, takže jsme ještě něco dali i kamarádům,“ dodal Martin.

Rostou už zimní

Podle mykologa Libora Hejla se nyní díky dešťům houbám daří. „Nesmí však po ránu moc mrznout. Mimo bedel roste i velké množství křemenáčů osikových. Objevují se i zimní druhy, jako hlíva ustřičná nebo penízovka,“ popsal Hejl. Houbařům se ale vyplatí vyrazit spíše na Moravu, kde je více jedlých druhů.

Na 24 hříbků na jednom místě narazil Peter Smetana (30) na Hodonínsku. „Mimoto jsem našel i klouzky, čirůvky nebo václavky,“ řekl Peter. Václavky rozdal kamarádům a zbytek nasuší. „To je nejlepší úprava, houby se pak dají použít v podstatě všude,“ dodal.

Na 24 hříbků na jednom místě narazil Peter Smetana (30) na Hodonínsku.
Autor: čtenáři Blesku

Bude směs na topinky

Úlovky z lesů si donesl také Luděk Pavlík. „Sbíral jsem ve Vracově, kde jsem našel hodně suchohřibů, hřiby hnědé a smrkové,“ popsal Luděk. O radost se podělil se svým dědou, po kterém vášeň k houbám zdědil. „Něco jsem nasušil, udělal praženici a zbylo i na dobrou směs na topinky,“ vyjmenoval.

Úspěch i na Zlínsku

Novou naději dávají také houbařům ze Zlínského kraje malí sourozenci František (7) a Stela (5). Po vydatných deštích totiž zase začaly růst houby. „Lesy ve Vizovických vrších prodělaly zmrtvýchvstání,“ hlásila po úspěšné výpravě jejich maminka Kateřina (34).

Hub je teď plno, vedle bedel, které rostou ve velkém, jsou k vidění i další druhy. Oba caparti se rovným dílem podělili o nálezy, díky kterým se jim vrchovatě naplnil koš, v němž hrály prim krásné bedly. „Já jsem navíc našla ještě jednoho praváčka,“ pochlubila se s úsměvem malá houbařka Stela.

Ty houby jsou těžké, ještě že je brácha silák.
Autor: čtenáři Blesku

Rodinný výlet neabsolvoval tatínek Petr. Na něm pak bylo, aby připravil báječné řízky v trojobalu. Houbaři, zbystřete, v lesích východu Moravy se navíc objevují ve velkém pýchavky a rostou i další podzimní houby. A podle znalců se mají objevovat i pravé hřiby. Nález malé Stely by měl být příslovečnou první – i když podzimní – vlaštovkou v lehce podivném houbařském roce.

Fotogalerie
5 fotografií