Proč se slaví?

Za Světový den chleba vyhlásila Mezinárodní unie pekařů a cukrářů 16. říjen, který je zároveň i dnem výživy. V České republice se slaví od roku 2009. Pekárenské výrobky se podílejí více než třetinovým podílem na denní spotřebě potravin a na světě se chleba prodá denně 1 milion bochníků.

Prospívá zdraví

Chléb je významným zdrojem energie. Obsahuje vitaminy řady B, železo, vápník a vlákninu. Vláknina působí aktivně proti civilizačním chorobám, snižuje hladinu cholesterolu, je prevencí cukrovky a má probiotický účinek v tlustém střevě.

Jak poznat kvalitu?

Nejste si jisti, jestli jste koupili dobře? Stačí se při výběru řídit radami mistra pekaře Jaroslava Kafky. Existuje trik, kterým odhalíte kvalitu doneseného bochníku. „Chléb položíme na stůl a vší silou jej zmáčkneme, jako kdybychom chtěli udělat z chleba placku. Jestliže je chléb správně upečen, po zmáčknutí se okamžitě vrátí do původního tvaru,“ popisuje mistr pekař Kafka. Dalším ukazatelem kvality je například to, že správný chléb po zmáčknutí zapraská a spodní kůrka po poklepání »zazvoní«

Mrkněte na tvar

Bochníček, na který se srdce směje. Tak by měl vypadat na první pohled váš favorit. „Vzhled, tvar a objem má být u chleba pravidelný, neporušený, optimálně klenutý, bez ostrých hran a s velkým objemem, který je charakteristický k danému typu chleba,“ vysvětluje mistr pekař.

Zkontrolujte kůrku

Kůrka by měla působit křupavě, tak, že byste se do ní nejraději hned zakousli. Podle mistra pekaře by měla mít jiskrně kaštanovou barvu, stejnoměrné zabarvení, měla by být polotlustá a pozvolně přecházet do střídy.

Přivoňte

Lahodí vašemu nosu? Jestli ne, sáhněte po jiném. Správný chléb má vonět typicky chlebově, lahodně a aromaticky.

Důležitá je i střídka chleba

„Musí být bez stínů a vlhkých míst (kruhů). Póry ve střídce musí být pravidelné, střídka má být bez dutin, dobře propečená, velmi pružná, bez trhlin, po celé ploše čistá a vláčná,“ popisuje pekař Kafka.

Ochutnejte

Chuť dobrého chleba má být typicky chlebová, lahodná a mírně navinulá. Měli byste cítit i aroma použitých surovin.

Fotogalerie
3 fotografie