6 rad, jak na sýr

Radí šéfkuchař Jiří Tydlačka 

1. Pečlivě volte surovinu. Pro tepelnou úpravu „na mřížce“ nebo na desce se hodí tvrdší sýry, které se neroztékají. Jsou to zpravidla ty se silnější kůrkou nebo ušlechtilou plísní. Velmi vhodný je například halloumi sýr.

2. Sýr vyndejte před grilováním na 30 minut z lednice, aby získal pokojovou teplotu. Ugriluje se pak rovnoměrněji.

3. Měkčí sýry grilujte v alobalu, abyste předešli poškození grilu. Není třeba sýr zcela zabalit, ale vytvořte pro něj „vaničku“, do níž můžete přilít trochu olivového oleje.

4. Hermelín před grilováním nerozkrojujte, místo náplně raději připravte vhodnou přílohu.

5. Během grilování nepoužívejte ostré náčiní, sýr obracejte vařečkou nebo podběračkou, ideálně dřevěnou.

6. Doba, během které se sýr spolehlivě ogriluje, je průměrně 5 minut, sýr halloumi až 8 minut.

Jak správně připravit maso

Radí šéfkuchař Jaroslav Orság 

1. Maso vyndejte z lednice alespoň půl hodiny před grilováním, aby dosáhlo pokojové teploty. Předejdete tak teplotnímu šoku, po kterém ztrácí křehkost.

2. Maso vkládejte na gril, až když je pořádně rozpálený.

3. Kuřecí a vepřové maso můžete předem naložit do marinád. U hovězího masa dejte vyniknout jeho přirozené chuti. „Já osobně hovězí maso jen pokladu bylinkami, třeba snítkou rozmarýnu. Až těsně před grilováním ho lehce opepřím. Po grilování nechám maso chvíli odpočinout, teprve poté ho osolím,“ vysvětluje šéfkuchař hotelu Horal Jaroslav Orság.

Grilujte játra i chřest

Zajímavou surovinou na grilování jsou i vnitřnosti, především drůbeží nebo králičí játra.  „Játra stačí dobře očistit. Nakládám je do brandy a bylinek a griluji ideálně na litinové nebo žulové desce pár minut z každé strany. Teprve pak je posolím,“ doporučuje šéfkuchař a přidává ještě tip na grilovaný chřest.

„Nejprve ho 5 minut povařte, poté hned vložte do studené vody s ledem, jinak chřest zešedne a příliš změkne. Vložte ho na gril a teprve poté lehce osolte a opepřete,“ radí na závěr šéfkuchař Jaroslav Orság.

Lehce pikantní medová marináda

Potřebujete na 4 porce: 1 lžíci medu, šťávu z 1 citronu, 4 lžíci slunečnicového oleje, chilli papričku jemně nasekanou nebo špetku chilli koření, 1 lžičku rajčatového protlaku, sůl, pepř dle chuti, 4 lístky bazalky.

Postup: Vše rozmixujte tyčovým mixérem. Do marinády vložte maso, které jste předtím nechali alespoň hodinu uležet v lednici. 

Jogurtový dip (k rybě, kuřecímu masu a také pro děti)

Potřebujete: 200 g bílého jogurtu (tučnějšího), čerstvou pažitku, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, malou lžičku dijonské hořčice.

Pikantní tomatový dip (k vepřovému i hovězímu masu)

Potřebujete: 1/2 šalotky nakrájené najemno, 200 g drcených rajčat, 1 chilli papričku jemně nasekanou nebo špetku chilli koření, 1 lžičku medu, sůl, pepř, čtyři lístky bazalky.

Fotogalerie
5 fotografií