Povinná výbava i asistenční služba

Zkontrolujte, že máte v autě povinnou výbavu. U nás to je lékarnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta. V cizině se může lišit a policisté mohou vyžadovat třeba mít vlečné lano a v kabině vestu pro každého pasažéra. V Bulharsku a Polsku navíc ještě hasicí přístroj a ve Francii alkoholtester.

Ujistěte se, že máte i rezervní kolo a sadu na jeho výměnu. Ledaže byste měli sjednanou asistenci pro případ výměny kola, pneumatiky s technologií runflat nebo sadu na opravu pneumatik.

Zkontrolujte technický stav kol. Především nahuštění pneumatik, jehož správnou hodnotu najdete na štítku umístěném nejčastěji na víčku nádrže.

Na dovolenou autem
Autor: Foto: scom, archiv

Zkontrolujte palivo, hladinu oleje, brzdové kapaliny a kapaliny do ostřikovačů.

Připomeňte si, co všechno zahrnuje vaše asistenční služba, abyste věděli, v jakých případech se na ni můžete obrátit.

Zkontrolujte si doklady, tedy jestli máte platný řidičák, technický průkaz či osvědčení o registraci vozidla, platnou zelenou kartu a dálniční známku, pokud pojedete po dálnici.

Zkontrolujte počasí, nezapomeňte na svačinu

Do auta si nezapomeňte i dobrou hudbu nebo nějakou zábavu pro děti, abyste se mohli soustředit na řízení.

Číslo na asistenční službu si uložte do telefonu. Nikdy nevíte, kdy ji budete potřebovat rychle vytočit.

Zkontrolujte počasí, které vás na cestě čeká, dopravní situaci na trase a nastavte si navigaci, abyste místo jízdy nebloudili nebo nestáli v koloně.

Nezapomeňte na pití a jídlo pro sebe i pro posádku. Obzvlášť, když s vámi pojedou děti. Vyhněte se jídlu, které se rychle kazí, a sladkým nápojům, které nezaženou žízeň. Na delší cestu naplánujte i občerstvovací přestávky.

Fotogalerie
3 fotografie