2. červen 2020
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara

Ideální pohyb ke snížení váhy? Chůze! Kolik minut denně stačí?

/
 • Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!
  9. května 2019 ● 12:18

   

  Ideální pohyb, který posiluje naše zdraví a vede i ke snížení hmotnosti – je obyčejná chůze! Jenže aby byla efektivní, musí se umět. Prozradíme vám, co jste o ní možná nevěděli.

 • 1.

  Prospívá srdci i kostem

  Nejčastějším a nejpřirozenějším pohybem těla je chůze. Správnou technikou můžeme předcházet bolestem pohybového aparátu i hubnout. Chůze je skvělá na zlepšení nebo udržení celkově dobrého zdravotního stavu a kondice. Navíc působí i proti řídnutí kostí neboli osteoporóze a pomáhá zlepšovat kardiovaskulární oběh.

  Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!

 • 2.

  Svižná chůze posiluje svaly

  Pokud máte pocit, že se po chůzi jen unavíte a bolí vás nohy a záda, tak chodíte špatně – respektive pomalu. Právě „courání“ například po obchodních centrech totiž zatěžuje místo svalů šlachy. Pokud chodíme pomalu, tak váha těla snadněji padá na šlachy a ne na svaly. Šlachy tak „taháme“ nesprávnými směry a začnou bolet. Naopak napřímená a svižná chůze lépe svaly využívá.

   

  „Bolesti zad při chůzi nemusí být svalovou bolestí, jako kdybychom zdvihali činky, ale jsou bolestí podpůrných tkání, které jsme vyčerpali. Proto je lepší rychlejší chůze, při které si můžete třeba i povídat, aniž byste se a zároveň vaše svaly pracují,“ říká odborník Kryštof Kuba.

  Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!

 • 3.

  Jak správně chodit?

  „Nelze říct, že existuje speciální technika chůze. Je to jako otisk prstů. U každého je to specifické a individuální. Můžeme ale pracovat na tom, abychom při chození „nešmajdali“ a kolena se nepropadala k sobě.  Šlapat bychom měli přes patu,“ vysvětluje Kuba.  Pří chůzi, pokud vám to situace dovoluje, můžete i kroužit rukama a tím rozhýbat ramenní klouby.

  Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!

 • 4.

  90 minut denně je ideál

  Chůze je nejjednodušší cesta ke zdravému hubnutí a zároveň zlepšení nebo udržení dobré kondice. Chcete-li si zlepšit postavu, tak choďte hezky napřímení rychlejším a pravidelným pohybem. Ideální je hodina a půl denně. Zkuste si denně měřit, kolik ujdete kroků a kilometrů. Velmi svižnou chůzí můžete spálit až 300 kalorií za hodinu. Při chůzi nenoste také těžké tašky, mějte raději dobře padnoucí batoh.

  Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!

 • 5.

  Pomůže od bolavých zad

  Pokud záda bolí pouze vsedě u počítače nebo při jiných denních aktivitách, tak chůze vám od nich pomůže. Platí proto jednoduchý recept: Nenechte si chůzi ujít! Pokud jedete do práce hromadnou dopravou, vystupte o jednu nebo dvě zastávky dříve a dojděte to pěšky. Zapomeňte na výtahy a choďte po schodech, auto parkujte dál od práce a projděte se.

  Chůze je dar: Pomáhá od bolestí a hubne se při ní!

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy