Odpovídala: Marie Lokingová, Útulek pro opuštěné a týrané psy Horní Hraničná (u Chebu)

Chtěli bychom si vzít pejska z útulku. Máme dvě malé děti. Jak máme postupovat při výběru? Jakou rasu zvolit? Nebo spíš voříška?

„Při výběru psa nejen z útulku, je potřeba zvážit svoje možnosti a také si ujasnit, za jakým účelem si psa vlastně pořizuji. Záleží na schopnostech majitele psa vůbec zvládnout. Při výběru psa z útulku je dobré vybrat dobře fungující útulek, kde vám rádi sdělí potřebné informace o daném zvířeti a doporučí vhodného psa, který se hodí do vaší rodiny. Já osobně k dětem doporučuji hlavně štěňata, a to vždy ve společnosti dětí jen pod neustálým dohledem dospělého. U starších psů záleží hlavně na zkušenostech a schopnostech nových majitelů psa zvládnout. Na rase nezáleží, ale ne každý si může pořídit každého psa. U psů z útulku je zapotřebí myslet na zkušenosti psa s předchozím majitelem. Mnohdy jde o týrané, nemocné, psychicky labilní, vystresované psy, žijící v nevyhovujících podmínkách s nevhodnými majiteli.“

 Odpovídala: JUDr. PhDr. Zuzana Rennerová, Animal Eye

Pronajímám byt a nyní chová podnájemník i přes můj zákaz kočku a psa. Mohu ho nechat vystěhovat?

„Nemůžete. Nová civilní úprava nepřipouští možnost omezovat nájemníky v souvislosti s chovem zvířat. Nájemce má podle občanského zákoníku právo chovat v bytě zvíře, pokud chov nepůsobí pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v objektu. Nic takového by v souvislosti s běžným chovem psa a kočky nemělo nastat. Pokud by chov zvířete vyvolal potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, je nájemce povinen k jejich úhradě.“

Odpovídala: MVDr. Marta Skrejvalová, Vetcentrum Duchek

Proč se tolik kazí psům zuby? Mám dojem, že za našich babiček to tak časté nebylo.

„Psům se zuby kazí výrazně méně než lidem. Bohužel tak jako méně trpí na kazy, více trpí na zubní kámen a související choroby, tedy záněty dásní, odhalování krčků atd. Souvisí to jak s genetikou, protože zubní kámen je především problém malých a trpasličích plemen, tak s tím, že psi si na rozdíl od nás nečistí zuby a neodstraňují zubní plak. A co se týče našich babiček, myslím, že při zmínce o zubním kameni u psa by se dlouho smály a pak mávnuly rukou. Zubní kámen totiž neřešily často ani u sebe.“

Odpovídal: MVDr. Lukáš Duchek, Vetcentrum Duchek

 Dá se nějakou prevencí předejít kloubním potížím?

„Nejlepší prevencí je vybrat si plemeno, které netrpí na vrozené problémy kloubů a zbytečně neriskovat poranění psa během života. Kromě toho existuje řada preparátů na podporu regenerace kloubní chrupavky, jejich účinnost je ale často přeceňovaná. Bohužel marketing je někdy podstatnější než fakta.“

 Může mít pes problémy s ploténkami?

„Ano, bohužel i u psů se setkáváme poměrně často s problémem výhřezu meziobratlové ploténky, a to zejména u dědičně disponovaných plemen, jako jsou jezevčíci, pekinézové, francouzští buldočci, kavalíři, kokršpanělové, ale také bíglové, jorkšíři atd. Stějně jako u lidí ne každý problém s ploténkou znamená operaci, řada pacientů se uzdraví konzervativně. Bohužel u psů na rozdíl od lidí většina výhřezů ploténky jde přímo do páteřního kanálu a utiskuje míchu, u takových psů je třeba CT vyšetření páteřního kanálu a většinou i operativní odstranění vyhřezlé hmoty ploténky.“

 Odpovídal: MVDr. Jiří Boštička, Vetcentrum Duchek

 Dá se poznat šedý zákal? Mému psovi se dělá taková šedá blána na oku…

„Šedý zákal se ve vyšších stupních dá skutečně poznat už na dálku, postižené oko má jakoby šedý nebo stříbrný střed, tedy zornici. U těchto pacientů totiž vidíme zakalenou čočku. V případě, že je celé oko jakoby potažené šedou blánou, jedná se o onemocnění rohovky, nejčastěji zánětlivého charakteru. Poměrně často je příčinou tzv. syndrom suchého oka. Pacienta je třeba urychleně vyšetřit, u onemocnění rohovky totiž kromě oslepnutí hrozí také vznik rohovkového vředu a případně i perforace oka.“

Odpovídal: Marek Beneš, Skvělý pes.cz

Našla jsem si přítele a můj pes dalmatin ho naprosto nesnáší. Dřív pes spal se mnou v posteli a teď už tam pro něj není místo. Na přítele vrčí, chňape po něm. Ten s ním má zatím trpělivost, ale bojím se, jak dlouho ještě. Poradíte?

„Je dobré si stanovit priority. Odpovězte si sama na otázku: Je pro mě důležitější pohodová atmosféra v rodině nebo návyky mého psa? Pes bude v celkovém součtu nesrovnatelně šťastnější, když se ho na názor moc ptát nebudete. Příteli i vám doporučuji, aby trpělivost s podobným chováním psa skončila tímto okamžikem. Abyste se k pejskovi chovali tak, aby ho ani nenapadlo se podobným způsobem projevovat. Aby si jen bezstarostně užíval svůj skvělý psí život.“

Odpovídala: MVDr. Martina Načeradská

Jak dostat antibiotika do kočky?

„Je dobré zvykat kočku hned od začátku, že dostává různé pamlsky a laskominky, ideálně různé tvary, aby se pak do něčeho takového daly dobře schovat i léky. Pokud to majitel zanedbá, tak pak už mu zbývá jen podávat kočce tabletku např. namočenou v oleji na kořen jazyka a nechat zapít. Na trhu jsou dokonce ochucené tablety a vaše kočka bude ochotná je vzít sama. Rozhodně je třeba tabletku něčím namazat - máslem, nebo olejem, aby dobře sklouzla do žaludku a potom nechat zapít, aby nezůstala uvízlá v jícnu. Pokud není možné kočku přesvědčit, aby přijímala tabletku v celku, je možné ji rozdrtit a smíchat s kouskem másla nebo tuňákové pasty. Pak jí to otřít o packu nebo okolo tlamy, aby si to sama slízala. Poslední možností pak je smíchat rozdrcenou tabletku s trochou vody a podávat stříkačkou.“

VIDEO: Fenka Kiki žila s dalšími psy na hromadě odpadků. Teď je z ní záchranářka.

Video
Video se připravuje ...

Fenka Kiki žila s dalšími psy na hromadě odpadků. Teď je z ní záchranářka Jarmila Pávková