Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C

Za irskou kávu vděčíme špatnému počasí! A recept od baristů, jak si ji připravit doma

/
 • Pití kávy patří k příjemným každodenním rituálům.
  Pití kávy patří k příjemným každodenním rituálům. (Profimedia.cz)
  1. října 2018 ● 12:50

  Věděli jste, že po vodě je káva hned druhým nejoblíbenějším nápojem a že se jí denně na světě vypije více než 1 400 milionů šálků? International Coffee Organization na její počest dokonce ustanovila Mezinárodní den kávy, jež připadá na 1. říjen!

   

 • 1.

  Kolébkou je Etiopie

  V Etiopii, která je historiky pokládána za kolébku lahodného nápoje, je kávový obřad důležitou společenskou událostí. Zelená zrna se nejprve upraží na pánvi nad otevřeným ohněm přímo před očima hosta. Pak jsou roztlučena v kovové nádobě nazývané mučeka. Vznikne tak jemný kávový prach, který Etiopané vaří v kovových konvicích. Do kávy navíc přidávají koření (např. kardamon, skořici nebo hřebíček), jenž jí dodá pro Evropany neobvyklou příchuť. Hotový nápoj si pak vychutnávají pozvolna v malých kalíšcích. 

   

  Autor: iStock.com

 • 2.

  Název pochází od Arabů

  Bez zajímavosti jistě není, že Arabové dali nejen jméno tajemnému nápoji, qahwa, ale název oblasti nese i nejrozšířenější odrůda, Arabica. Základními ingrediencemi arabského rituálu byla právě káva, voda a kardamon. Káva se společně s vodou vaří přibližně 10 minut. Poté se do nápoje přidá drcený kardamom a špetka šafránu. Koření se nechá vylouhovat. Arabská káva je servírována v malých šálcích většinou nefiltrovaná a neslazená.

  Autor: Eva Fornálová

   

 • 3.

  Benátčany káva pobouřila!

  Těžko věřit tomu, že v italských Benátkách vyvolala první dodávka kávy z Blízkého východu pobouření a málem zakázali vyložit zboží v přístavu. Exotická pochutina zde byla nejprve považována za lék. Historie se však změnila roku 1863, kdy byla na náměstí San Marco otevřena první kavárna. Postupně se nápoj rozšířil po celé Itálii a stal se nesmírně populárním. A to platí dodnes. Den v Itálii je určen jednotlivými kávovými rituály a nepsanými pravidly: cappuccino je spojeno se snídaní, caffé macchiato jako odpolední povzbuzení a espresso se podává především po večeři. Objednáte-li si pak latte, obdržíte sklenici mléka, požádete-li o cappuccino po 11. hodině ranní, prozradíte ihned, že jste turisti.

  Autor: iStock.com

 • 4.

  Když káva potkala rum…

  Káva se během staletí stala nezbytnou součástí společenského života i většiny světových kuchyní. A tak není divu, že v 17. století káva „potkala rum“. A kde jinde než na Jamajce. Základní surovinou byla kávová zrna, která ve spojení s třtinovým rumem, cukrem a vanilkou dala vzniknout pravděpodobně prvnímu kávovému likéru.

  Autor: iStock.com

 • 5.

  Irskou kávu vymysleli v roce 1943

  Důležitým historickým milníkem je i rok 1943, kdy se zrodila takzvaná irská káva. Traduje se, že díky špatnému počasí bylo letadlo americké společnosti Pan Am nuceno přistát ve městě Foynes v irském hrabství Limerick. Cestující byli promrzlí, a tak barmana Sharidana z baru poblíž letiště napadlo svým nečekaným zákazníkům připravit kávu, do které pro zahřátí nalil pravou irskou whiskey a nahoru přidal kopeček šlehačky. Nápoj měl u cestujících velký úspěch a jeden z cestujících se ihned dotazoval, zda se jedná o kávu brazilskou? Sharidan údajně bezprostředně odpověděl: „Nikoli, tohle je irská káva“. A tak se zrodila světová legenda.

   

  Autor: iStock

 • 6.

  Recept přímo od barmanů

  Hřejivá whiskey je vhodná pro přípravu pravé irské kávy, jejíž kouzlo spočívá v pití horkého nápoje přes hustou a chladnější smetanovou pěnu. 

   Potřebujete: 120 ml kávy, 20 ml whiskey Dubliner, 40 ml Baileys Original, smetanu.

   Postup: Sklenici na irskou kávu nahřejte horkou vodou. Uvařte čerstvou kávu a nalijte ji do připravené sklenice. Přilijte irskou whiskey a Baileys a důkladně promíchejte. Dobře vychlazenou smetanu vyšlehejte a opatrně nalijte na hladinu nápoje tak, aby se po spojení s horkou vodou nepotopila. 

  Do irské kávy patří kvalitní whisky
  Autor: Profimedia.cz

Dnešní horoskopy