Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

Prodlužte houbám život! 6 rad, jak na to

/
 • Skoro čtyři stovky těchto krasavců v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku nasbírala Magdaléna Sikorová.
  Skoro čtyři stovky těchto krasavců v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku nasbírala Magdaléna Sikorová. (Magdaléna Sikorová)
  22. září 2018 ● 05:00

  Milujete houby? Pokud byste si na nich nejraději pochutnávali celý rok, nic vám v tom nebrání. Stačí vypravit se do lesa, mít úspěšný »lov« a trpělivost s jejich zpracováním. Možností, co s houbami podniknout, je nepřeberně!

   

 • 1.

  Sušení vyžaduje trpělivost

  Sušení je nejběžnějším typem uskladnění. Je ale nutné nechat plátky pořádně doschnout. Cílem je snížit obsah vody z původních asi 90 % na pět, čímž se zabrání plísním. Usušené houby uchovávejte v dobře uzavřených neprodyšných sklenicích, aby nepodlehly právě plísním či molům. Neuskladňujte houby, dokud při mnutí  v dlaních nezačnou chrastit a lámat se.

   

  Autor: Instagram.com

   

 • 2.

  Syrové prosypte solí

  Syrové houby je možné proložit solí. Nakrájené houby nechte zavadnout a pak je po vrstvách vkládejte do sklenic a prosypávejte solí prohřátou v troubě. Poměr hub a soli by měl být 4:1.

   

 • 3.

  Podušené můžete zamrazit

  Houby se dají snadno zamrazit. Nakrájené a omyté se vloží do kastrolu, ochutí solí, bílým pepřem a kmínem, podlijí se a dusí asi tak čtvrt hodiny. Po vychladnutí stačí houby rozdělit na porce a vložit do mrazáku.

   

   

 • 4.

  Naložte je nakyselo

  Naložení nakyselo je časově náročnější, ale výsledek stojí za to. Začněte blanšírováním, tedy tím, že nakrájené, očištěné a propláchnuté houby vložíte do vroucí osolené vody (na litr vody dejte čajovou lžičku soli). Vařte pět minut a sbírejte vzniklou pěnu. Houby na sítku propláchněte, zchlaďte a plňte do zavařovací sklenice (můžete přidat i zeleninu nebo cibuli). Zalijte svařeným sladkokyselým nálevem (1 díl octa, 3 díly vody, sůli a cukr). Podle chuti přidejte koření (např. bobkový list, celý pepř, nové koření nebo hořčičná semínka). Sterilujte na 90 °C zhruba půl hodiny.

   
  Houby v octu
  Autor: Kateřina Moravcová

 • 5.

  Zkuste je vyudit

  Houby zpracované blanšírováním je možné udit. Musí jít ale výhradně o tvrdé houby. Ty se po blanšírování a oschnutí vyskládají v udírně na rošt nebo zavěsí na nit. Houby se udí pomocí pilin ovocných stromů zhruba 1,5 hodiny středně teplým kouřem.

   

 • 6.

  Přelijte je sádlem

  Houby se dají naložit i do tuku. Podušené houby se smíchají se zahřátým sádlem a vloží do sklenic.  Je nutná hodinová sterilace na 95 °C, která se po dvou dnech musí opakovat. 

  Video
  délka: 03:10.52
  Video se připravuje ...

  Recept na salát s houbami a kuřetem podle šéfkuchaře Radka Davida Adam Balažovič

Dnešní horoskopy