28. květen 2020
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián

V létě krásná: 7 rad, jak si co nejrychleji zlepšit fyzičku

/
 • Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.
  21. června 2017 ● 09:53

  Chcete se dostat do kondice, a to co nejrychleji? Poradíme vám, které sporty jsou pro vás nejlepší, po jakých více rostou svaly, a po kterých ztratíte tuk.

 • 1.

  Pohyb každý den

  „Nejsnazším a nejrychlejším způsobem, jak si zlepšit fyzičku, je rozhodně zařazení pravidelné fyzické aktivity do každodenního života. Zpočátku se může jednat o rychlou procházku v parku každý den 30 minut, postupně můžeme zařazovat další aktivity, které nás baví. To je totiž zásadní. Pokud pohyb není zábava, nemůže nikomu v pravidelném režimu dlouho vydržet,“ říká Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

 • 2.

  Začněte rychlou chůzí

  Pro zlepšení fyzičky je vhodné začít třebas i rychlou chůzí, jízdou na kole, perfektní je také plavání nebo bruslení. A pak celá škála fitness aktivit a také běhání, které v posledních letech zažívá obrovský boom.

  Jděte se proběhnout ráno. Nastartujete metabolismus a navíc je ovzduší mnohem čistší.

 • 3.

  Nepřepalte start

  Rozhodně se vyplatí nepřepálit start. Každý by měl vycházet z nějaké své sportovní zkušenosti, historie. Pokud se člověk opravdu dlouho nehýbal a k tomu má pár kil navíc, zcela jednoznačně se vyplatí konzultace s odborníky, a to jak s praktickým lékařem - kvůli zjištění případných rizik -, tak s rozumným osobním trenérem.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

 • 4.

  Silové cvičení buduje svaly, vytrvalostní snižuje tuky

  Řada lidí řeší, při jaké fyzické aktivitě narostou svaly, a při které ztratí tuk. „Obecně platí, že silové cvičení buduje svalovou hmotu, a vytrvalostní v tzv. aerobním pásmu – tedy takové, při kterém se nezadýcháme a jsme schopni stále normálně mluvit – pomáhá budovat vytrvalost a snižovat tukovou zásobu. Vše však zcela zásadně souvisí s vhodným stravováním. Svaly nerostou ze vzduchu, ani tuky se nepálí jen tak…“ upozorňuje Jana Havrdová, která také zaštiťuje osvětový projekt Česko se hýbe, v jehož rámci chce vést českou populaci ke zdravějšímu životnímu stylu.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

 • 5.

  Cvičte alespoň 30 minut 5x týdně

  Jak často je během týdne nutné cvičit, aby došlo k efektivní změně? „Obecná doporučení, která už ovšem také mají své kritiky, představují 30 minut denně alespoň 5x v týdnu, 10 000 kroků denně. Z reálné praxe bych doporučila minimálně 2x týdně nějakou konkrétní aktivitu jako trénink a k tomu každý den dostatek kroků. Ideální stav je 4x až 5x v týdnu, ale aktivity by se měly střídat, tedy měli bychom jak běhat, tak i posilovat a protahovat se například prostřednictvím jógy,“ doporučuje odbornice.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

 • 6.

  U starších jsou výsledky vidět dříve

  Neházejte flintu do žita, ani pokud vám už není právě třicet nebo čtyřicet. Fyzička se dá takto zlepšit i po padesátce a navíc – podle celé řady výzkumů je právě u starší generace pozitivní vliv pravidelné fyzické aktivity okamžitě vidět. Jak fyzická, tak i psychická kondice aktivních lidí je nesrovnatelně lepší než u těch, kteří se nehýbou.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

 • 7.

  Vynechte cukr a bílou mouku

  Pokud se chcete dostat do formy, je zcela nezbytné upravit také jídelníček. „Bez kvalitních živin nebude ani naše tělo správně fungovat. Co jíme, je velmi důležité. Obecná doporučení se v poslední době rapidně odklánějí od redukce tuků a doporučují zásadní snížení obsahu sacharidů v našem jídelníčku, tedy jak klasického cukru, tak i většiny obilovin, zejména bílé pšeničné mouky,“ uzavírá Jana Havrdová.

  Dostaňte se do kondice co nejrychleji. Poradíme sedm osvědčených rad.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy