Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Nečekejte na teplo: Zkontrolujte chalupu po zimě už teď! Poradíme, na co dát pozor!

/
 • Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.
  18. března 2016 ● 09:45

  Letošní zima nebyla na naše nemovitosti příliš náročná. Jarní údržbu ale přesto nesmíte odbýt. Chalupy i rodinné domy je nejlepší prohlédnout ještě předtím,
  než přijdou jarní deště. Poradíme, na co byste se měli zaměřit.

 • 1.

  Komín

  Intenzivnímu topení už pomalu voní hrana. Proto je nejlepší čas překontrolovat,
  co topná sezona napáchala. Zkontrolujte komín pohledem zvenku, ale i zrcátkem zevnitř a vyčistěte ho. Nejlépe za pomoci specialisty. Na stěnách se totiž mohl při topení usadit nebezpečný dehet, který může způsobit komínový požár (až 1000 °C).

  Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

 • 2.

  Střecha

  Stačí několik prasklých tašek a přívalové deště vám mohou poničit podkroví, zateplení střechy nebo i krovy. Střechu proto zkontrolujte nejen z podkroví, ale i pohledem zvenku. Pozornost věnujte především místům kolem komínu a střešních oken, kde může zatékat pod oplechování. Překontrolujte i odvětrání a sněholamy, jestli je těžký tající sníh neponičil nebo nerozhýbal.

  Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

 • 3.

  Okapy

  Ucpané okapy a jarní deště. To je spolehlivý recept na jarní patálii. Okapy proto překontrolujte a vyčistěte, i když jste to dělali už na podzim. Hrozí totiž, že nesvedená voda bude téct po fasádě domu a na takovém místě vám bude vlhnout
  zeď a opadávat omítka. V místě, kde okap neodtéká, hrozí i to, že začne reznout a rozpadat se.

  Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

 • 4.

  Studna

  Důkladně překontrolujte zakrytí, jestli se v něm přes zimu neobjevila škvíra či puklina, a také stěny studny, aby dovnitř nezatékaly nečistoty z povrchu. Zkontrolujte i čerpadlo a další příslušenství. Vodu byste měli dát ideálně každé jaro na rozbor (stojí zhruba 1000 Kč) a případně studnu vypustit, opravit a vydezinfikovat přípravkem typu Savo.

  DSvé chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

 • 5.

  Vodovod

  Na chatách a chalupách přes zimu vypínáme vodu, aby v trubkách nezamrzla. Jestli už nečekáte žádný mráz, pusťte ji. Případnou netěsnost spojů nebo kapající
  kohoutky tak budete moci opravit dřív, než na chatu přijedete relaxovat. Vodou napusťte i bojler, nechte ho ohřát, a pak zas vypusťte. Zbavíte se tak zoxidovaných kusů a sedliny na vnitřním plášti bojleru.

  Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

 • 6.

  Trávník

  Jakmile sleze sníh a země se začne probouzet, je ideální čas na údržbu trávníku. Vertikutací ho zbavíte mechu a travní plsti a holá místa můžete osít novou trávou. Mech zničíte i za pomoci dolomitického vápence, růst podpoří jarní hnojivo.

  Své chaty a chalupy zkontrolujte před začátkem sezony už nyní.

ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy