Výhodou je i to, že je nyní všude plno ovoce a zeleniny, a můžeme si dopřávat odlehčené zeleninové nebo ovocné saláty. To je ideální strava pro tyto horké dny. Jak tedy nastartovat dietu a zhubnout do plavek?

5 zásad správného hubnutí podle Věry Boháčové, nutriční terapeutky z Fóra zdravé výživy

1. Nesnažte se trhat rekordy v hubnutí, čím pomaleji budete hubnout, tím větší máte šanci, že nedojde k jojoefektu.

2. Do dovolených zbývá minimálně měsíc, buďte smířeni s tím, že optimální je do konce června zhubnout max. 5 kg. Příliš se tím nestresujte, hubnutí vám půjde hůř.

3. Nehladovte. Jezte pravidelně, každé jídlo doplňte porcí zeleniny, případně ovoce – pomůže vám to k lepšímu zasycení po menší porci jídla.

4. Nezapomeňte, že i redukční jídelníček by měl být pestrý, nezapomínejte na zdroje kvalitních bílkovin (maso, mléčné výrobky, vejce, luštěniny), tuků (rostlinné oleje, kvalitní margaríny), ze sacharidových potravin vybírejte jejich celozrnné varianty (chléb, pečivo, rýže, těstoviny).

5. Nezapomínejte na pohyb – hezké počasí je ideální ke zvýšení pohybové aktivity na čerstvém vzduchu – i svižnější procházky se počítají.

Rada Blesku: Nestresujte se, že se váha nehýbá. Čím víc na hubnutí budete myslet, tím hůř půjdou kila dolů.

Jak si zdravě zamlsat?

Horké ovoce s tvarohovou pěnou

Potřebujeme: jahody, ananas, citronovou šťávu, lžičku medu, 3 lžíce měkkého tvarohu, 1 lžíci rostlinného tuku, mátu Postup: čerstvé jahody a ananas nakrájíme na kousky, orestujeme na rostlinném tuku. Ještě teplé podáváme s vychlazeným tvarohem, který jsme ochutili trochou medu, citronovou šťávou a sekanou mátou.

Proč nemůžete shodit?

Nepravidelnost

Lidé s nadváhou nesnídají a dopoledne nesvačí. Pak už jsou tak vyhladovělí, že snědí velké množství jídla. Proto dbejte na to, abyste snědli 5 – 6 menších porcí během celého dne!

Mnoho sacharidů ve stravě

Jíte malé porce pětkrát denně, ale váha se ani nehne? „Chybou je špatná skladba stravy a na vině jsou nejspíš sacharidy,“ vysvětluje odborník na výživu Filip Degl z KetoFit. Sledujte proto obaly potravin nebo kalkulačky na webu. Tak se dozvíte, kolik sacharidů jídlo obsahuje.

Dojídání po dětech

Přece tu lžičku kaše nebo poslední piškoty nevyhodím. Poznáváte se? Tak to si zakažte, protože tímto uždibováním přijmete mnoho cukrů i tuků.

Nedostatek motivace

Snažíte se hubnout a váha se ani nehne. Máte chuť se na všechno vykašlat. Chyba. Motivací vám může být kolegyně z práce, která viditelně shodila nebo blížící se dovolená u moře či zdravotní problémy.

Málo bílkovin

Vaši snahu o vysněnou postavu může mařit i nedostatek bílkovin. Těch by mělo být v jídelníčku člověka, který se snaží zhubnou, 30 až 35 %.