Mezi nejúspěšnější vinařství celého letošního ročníku patří Tomáš Krist. Chlubit se může jednou zlatou a třemi stříbrnými medailemi. „Moc si toho vážím,“ říká majitel vinařství Tomáš Krist, který už si ale na pocit vítěze mohl zvyknout. Zlato a stříbro si totiž z téhle mezinárodní soutěže odváží už posedmé.

Se zlatou medaili letos domů přijelo i Vinařství Čech, Vinařství Mikrosvín Mikulov, Zámecké Vinařství Bzenec a Znovín Znojmo. Vinaři z České republiky se přitom museli poprat s obrovskou konkurencí.

Nejlepší je Mexiko a Filipíny

„Vinalies Internationales považuji za jednu ze tří nejvyšších soutěží na světě, ale z hlediska úrovně a přísnosti hodnocení za nejtěžší,“ říká Luboš Bárta, který za Českou republiku seděl v hodnotící komisi. „Nejlepší letošní bílé víno je z Mexika a nejlepší červené z Filipín! Dnes Morava nebojuje jen s víny z Francie, Itálie nebo Španělska.

Do hry vstupují nejen tradiční země s novými víny, ale vysokou kvalitu přinášejí i dosud z vinařského pohledu exotické země,“ popisuje konkurenty, které ale naši vinaři převálcovali. A od loňska se dokonce zlepšili o dvě zlaté medaile. „Podle velkého ohlasu z Paříže můžeme předpokládat, že se ani letos moravská a česká vína ve světě neztratí,“ komentoval úspěch Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vinařů v Paříži zajišťovalo.

Za kolik ochutnáte zlato

Nechat si hrdlem protékat »zlaté« víno není zdaleka tak drahé, jak by se zdálo. Ceny začínají na dvou stovkách. Jedná se přitom o naprosto špičková vína. Zatímco ale většinu vítězných vín seženete bez problémů, na Rulandu šedou od Tomáše Krista si budete muset počkat. Ještě není v lahvích.

Nejlepší vína

Vinařství Víno Ročník Medaile Cena
Krist Tomáš  Rulandské bílé, výběr z hroznů 2012 zlatá 250 Kč
Vinařství Čech Rulandské šedé, pozdní sběr 2012 zlatá 175 Kč
Zámecké vinařství Bzenec Ryzlink rýnský Ego No 81, pozdní sběr 2011 zlatá 202 Kč
Vinařství Mikrosvín Mikulov Chardonnay, pozdní sběr 2011 zlatá 218 Kč
Znovín Znojmo Rulandské šedé, ledové víno 2009 zlatá 390 Kč

Fotogalerie
4 fotografie