Každoročně se do téhle národní soutěže hlásí stovky uchazečů! A letos byla rekordní účast. O titul bojovalo 1622 vzorků. Z nich postoupilo do celostátního kola1051 těch nejlepších. A z nich vybírali naši nejlepší degustátoři vítěznou stovku.

Pokud se necítíte na to, ochutnat celou stovku, tak okuste aspoň to nejlepší z nejlepšího, co české a moravské vinice nabízejí – vítěze jednotlivých kategorií.

Jaká vína jsou nejlepší?

Nejlepší červené - Svatovavřinecké barrique 2011, pozdní sběr
Milovníci červeného rozhodně neudělají chybu, když sáhnou po láhvi Svatovavřinecké barrique 2011, pozdní sběr společnosti Moravíno. Zaplatíte za něj zhruba 230 Kč.

Nejlepší bílé polosladké - Sauvignon 2011, výběr z hroznů
Vyznavači bílého by si neměli nechat ujít bílý polosladký Sauvignon 2011, výběr z hroznů z Vinařství U Kapličky. A cena? Okolo 340 Kč.

Nejlepší růžové - Rosé Růžený 2011, VOC
V kategorii vín rosé a klaretů se do čela probojovalo Rosé Růžený 2011, VOC vinaře Ing. Jana Stávka. Z peněženky na něj dáte asi 255 Kč.

Nejlepší šumivé - Louis Girardot brut 2008, jakostní šumivé víno s.o.
Máte radši bublinky? Tak to rozhodně ochutnejte Louis Girardot brut 2008, jakostní šumivé víno od společnosti Bohemia Sekt. Kvalitě odpovídá i cena, takže si připravte zhruba 480 Kč.

Nejlepší sladké - Rulandské šedé 2009, ledové víno
Sladkou tečku na závěr, tedy to nejlepší v kategorii bílých sladkých vín, vyhrálo Rulandské šedé 2009, ledové víno společnosti Znovín Znojmo. Za vynikající »ledovku« zaplatíte zhruba 445 Kč.

Absolutní Šampión

Šampion - Chateau Collection Chardonnay 2011, pozdní sběr
Pokud ale chcete ochutnat to NEJ, NEJ, NEJ, tak sáhněte po Absolutním Šampionovi celé soutěže, který zároveň zvítězil v kategorii bílých suchých a polosuchých vín. V konkurenci 1622 přihlášených vín na titul Šampiona dosáhlo Chardonnay, 2011, pozdní sběr za Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pocházejí ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky.

A jak chutná Šampión? Po medu a po citrusech. Právě jeho intenzivní, ale přitom jemná vůně s medovými tóny a svěží kyselinka ho dovedla až na absolutní vrchol. Cenu ale vrcholovou nemá, takže vás vyjde na zhruba 250 korun.

Fotogalerie
6 fotografií