Ideální jsou houby čerstvé. „Doporučuji je očistit rovnou v lese a donést domů již připravené k dalšímu zpracování. Houby rychle ztrácejí na objemu,“ radí Lukáš Vrbovský, šéfkuchař restaurace Potrefená husa Platnéřská, a pokračuje: „Pokud se houby nezpracují hned, radím rozložit je na talíř, přikrýt vlhkou utěrkou, aby neseschly, a dát je do ledničky.“ 

Další fintu má i na houby určené pro zmražení: „Houby se dají i zamrazit. Nejlepší je nakrájet je na kousky, rozprostřít na rovnou plochu, nechat zamrazit a teprve poté sesypat do pytlíku a dát do mrazáku. Když by se houby zamrazily rovnou, vznikla by taková zmrzlá houbová kaše,“ varuje šéfkuchař Vrbovský.

Nejlepší jsou ale houby čerstvé a z čerstvých hub vaří i v restauraci. „Máme našeho profesionálního hledače hub, u kterého objednávám podle toho, co chystáme vařit. Do omáček jsou ideální modráci, na gulášek směs různých hub, na obalování hlavičky hřibů,“ upřesňuje Vrbovský. Cena syrových hub různých druhů se pohybuje kolem 270 Kč za kilo, ale třeba kilo sušených smržů se do restaurací prodává i za 10 tisíc!

A jak je to s alkoholem po houbovém jídle? „Houby jsou těžké jídlo, které žaludek déle zpracovává. Dvě deci vína nebo jedno pivo neuškodí, ale víc nedoporučuji a nedoporučuji ani tvrdý alkohol. Kolikrát je totiž lidem pak těžko, ne proto, že by snědli závadné houby, ale právě kvůli kombinaci hub s alkoholem,“ vysvětluje šéfkuchař.

Atlas hub vyjde s Bleskem už v pondělí 13. srpna
Autor: Blesk
Už v pondělí 13. srpna vychází společně s Bleskem Atlas hub do kapsy.