„Byl jsem vědecký pracovník, ale vždycky mě zajímala příroda. Zhruba před 12 lety jsem dostal nápad zkusit obchodovat s houbami. Začátky byly ale těžké,“ vzpomíná Stanislav Bečvář a dodává: „Lesní houby se nedají pěstovat, ke svému růstu prostě potřebují les a kupovat třeba 15 stoletých dubů by se mi asi moc nevyplatilo.“

Kilo hub za 200 Kč

Z nadšeného houbaře Stanislava Bečváře se tak stal nadšený majitel firmy, která vykupuje a prodává houby v ČR. Působí ale i na Slovensku, Francii, státech Beneluxu. „Nejde o to vykupovat najednou velká množství, ročně vykoupíme tuny hub a valnou většinu vyvezeme. Houby se musí ale rychle zpracovat,“ Cena za výkup se pohybuje podle druhu hub, za kilo se dává do dvouset korun.

Jak je ošetřeno, že vykoupené houby od houbařů jsou v pořádku? „Zákon přesně stanoví, jaké houby se smí uvádět do oběhu, navíc podstupuji pravidelně různá přezkoušení ze znalostí a ve firmě máme ještě vnitřní systém kontroly,“ upřesňuje Bečvář. Ten navíc zásobuje i několik desítek restaurací. „Funguje to tak, že šéfkuchař si vymyslí houbové jídlo, zavolá dva tři dny předem a objednané houby mu seženu.“

V srpnu porostou

Houby jsou sezonní záležitost, podle Stanislava Bečváře se ale dají sbírat zhruba od března do listopadu. „Úplně mě to chytlo, jen mi zase nezbývá moc času na samotné houbaření. V hlavní sezoně se dostanu do lesa tak na dvě tři minuty. Jen vyběhnu z auta a sáhnu do půdy, abych zjistil, jak na tom les je. Myslím, že letos sice začaly houby růst pozdě kvůli studenému květnu, ale příroda to rychle srovnala, takže srpen bude vydařený,“ zakončuje Bečvář.

Představujeme: Václavka žije i tisíc let! Když ji neutrhne houbař...

Na živých i tlejících kmenech stromů či pařezů vyrůstá trs hub – václavek smrkových. Pokud se budete lesem pohybovat při stmívání, můžete dokonce vidět jejich podhoubí, které světélkuje. Václavka je unikát. Patří mezi organismy, které se

Václavka smrková
Autor: archiv Blesku
dožívají nejvíce let a dokáží se rozrůst na obrovském území. Je údajně známý exemplář václavky smrkové, který roste na ploše takřka 9 km2 a žije tam již přes tisíc let! Své české jméno dostala houba kvůli době, kdy se v lesích vyskytuje nejčastěji – a to kolem svátku sv. Václava (28. září). Houba je to velmi oblíbená a sbírají ji i méně zdatní houbaři. Vynikající je nakládaná.

Recept: Guláš z václavek

Co potřebujeme: 500 g václavek, hovězí masox, dvě velké cibule, třený česnek, sádlo, kmín, pepř, sůl, sladkou i ostrou papriku dle chuti, rajský protlak, 3 dl smetany.

Příprava: Nahrubo nasekanou cibuli a česnek zesklovatíme na sádle. Mezitím spaříme kloboučky václavek vroucí vodou, necháme okapat, přidáme k cibuli a dusíme za občasného míchání cca 30 minut. Pak vše posypeme kmínem, solí, pepřem a paprikou podle chuti. Přidáme protlak, krátce dusíme a nakonec vmícháme smetanu.