Až do své nemoci byla Petra aktivní mladá žena, která ráda sportovala a milovala svou práci. Nejprve zakončila svá studia jako zdravotnický záchranář. Její první zaměstnání ji přivedlo do jedné z pražských porodnic, kde pečovala o nedonošené děti.
Posléze si doplnila další vzdělání a začala se věnovat problematice úhrad od zdravotních pojišťoven v jedné z velkých pražských nemocnic. To ještě sama netušila, že pomoc pojišťovny bude potřebovat a že ji nedostane.
Tři měsíce pátrání
Celý její svět se obrátil naruby měsíc po třicátých narozeninách, kdy začala pociťovat problémy, které se projevovaly jako mžitky před očima či nutkání na zvracení. Následovalo kolečko mezi různými lékaři. „Dozvěděla jsem se jen, že to je psychosomatického rázu, a tím to bylo vyřízeno,“ popisuje pro Blesk Petra.
Nedala se však odbýt a po třech měsících od snahy dopídit se pravdy, uspěla teprve na neurologii. Tam už magnetická rezonance ukázala skutečnost. V říjnu 2023 jí byl diagnostikován a následně odoperován nádor mozku zvaný glioblastom, tedy nádor s velmi špatnou prognózou.
Následovalo ozařování a chemoterapie, které však mají na tento typ nádoru jen omezený účinek. Vše vypadalo dobře a Petra se vrátila do plného pracovního procesu. „Letos v lednu se ale nádor vrátil. Tentokrát v místě, kde už není možné operovat,“ vypráví Petra.
V případě návratu nádoru existuje v podstatě pouze jedna možnost, a to léčba metodou TTF přístrojem Optune, která jí byla také odborným lékařem doporučena. „Bez této léčby jsou šance na uzdravení nulové a prognóza přežití 6 až 12 měsíců. Tato léčba však dokáže růst nádoru zastavit a prodloužit život o dlouhé roky, v ideálním případě desetiletí,“ vysvětluje Petra.
Měsíc terapií za 600 tisíc, vznikla sbírka
Léčbu, kterou ona sama nyní potřebuje, zdravotní pojišťovny v Česku hradit nechtějí. Terapie je velmi finančně náročná, proto vznikla na dobročinné platformě Donio sbírka na její uhrazení. Měsíční náklady na terapii se pohybují okolo 600 000 Kč. Minimální délka terapie je dvanáct měsíců. Čím déle je terapie aplikována, tím lepší má efekt. Naším cílem je tedy získat prostředky alespoň na dvanáct měsíců. Finální délka terapie se pak bude odvíjet od množství vybraných prostředků.
O speciální léčbě
Terapie TTF („Tumor Treating Fields“, česky „léčba nádoru elektrickými poli“) je inovativní metoda léčby některých druhů rakoviny, zejména nádorů mozku. TTF používá nízkointenzivní střídavé elektrické pole o specifické frekvenci, které ovlivňuje dělení nádorových buněk. Terapie je cílená, což znamená, že nepoškozuje zdravé buňky. Tuto průlomovou metodu vyvinuli vědci v Izraeli. V praxi ji poprvé vyzkoušeli čeští lékaři v Nemocnici na Homolce již před téměř dvaceti lety.
Za tu dobu je prověřena mnoha klinickými studiemi a vykazuje velmi dobré výsledky. I přesto české pojišťovny pacientům s touto diagnózou léčbu nehradí, přestože se jedná o jedinou možnost léčby a v jiných evropských zemích je standardně hrazena.
Sestřička Šárka Lukačovičová (46) z radiologie v Nemocnici AGEL Ostrava-Vítkovice pomáhá onkologickým pacientům, sama má s nemocí zkušenost. Karel Janeček