Soud Martina T. shledal vinným z poškození cizích práv. Dvěma kolegyním z bývalé práce měl vyplatit 175 tisíc korun, expřítelkyni pak 100 tisíc. Právě kvůli výši odškodného se Martin T. odvolal.

Nešlo o znásilnění

Městský soud ve čtvrtek vyměřené odškodné významně snížil, přísedící soudního senátu Roman Podlešák v odůvodnění rozsudku uvedl, že odškodné, které vyměřil soud první instance obvykle bývá přisouzeno obětem znásilnění. „Rozhodně to neznamená, že by v očích odvolacího soudu byly škodlivé následky nižší, než shledal nalézací soud. Rozhodnutí vychází z materiálních a věcných postojů,“ uvedl Podlešák.

Dále v odůvodnění vysvětlil, že rozhodnutí soudů musí být pro veřejnost čitelná. Pro srovnání uvedl příklad, kdy soud jiné poškozené v roce 2018 přiznal náhradu nemajetkové újmy ve výši 50 000 korun za to, že byla pachatelem napadena, byl jí odcizen telefon, ze kterého si pachatel poslal finanční prostředky, a navíc rozeslal intimní fotografie poškozené.

Musíme být v reálném životě, rozsudek nalézacího soudu se rozchází se soudní praxí ve výši přiznané náhrady. Tak to objektivně je a v tom má odvolání pravdu. Jakkoliv nechceme snižovat, co si poškozené prožily a nechceme, aby se cítily, že jejich příkoří snižujeme, nemůžeme naprosto vybočit a přiznat jim to, co se přiznává znásilněným,“ argumentoval Roman Podlešák.

Nemůže si najít práci

Odsouzený Martin T. se čtvrtečního odvolacího jednání neúčastnil, promluvil za něj pouze jeho obhájce Dušan Strýček. Kromě návrhu na snížení částek, si postěžoval, že si jeho klient nemůže kvůli své kauze najít žádnou práci: „Můj klient od té doby absolvoval 30 pracovních pohovorů a každý skončil stejným způsobem. Řekli mu, že je ten, kdo se dopustil té trestné činnosti,“ řekl obhájce Dušan Strýček. Ženám podle rozsudku bude nakonec muset zaplatit v součtu 140 tisíc korun. 60 tisíc bývalým kolegyním a 20 tisíc bývalé přítelkyni.

Fotogalerie
5 fotografií