Neobvyklá akce proběhla přímo v Národním muzeu a šlo o simulační cvičení zdravotníků, které si dalo za cíl proškolit v reálném prostředí lékaře a záchranáře, když budoucí maminku postihne některý kritický stav.

A ředitel muzea Michal Lukeš tyto akce rád a pravidelně podporuje: „Chci totiž, aby muzeum zajistilo co nejvyšší úroveň bezpečnosti a ochrany svých návštěvníků,“ vysvětlil Blesku.

Během zdravotnického cvičení, na kterém spolupracovaly Univerzita Karlova a 1. lékařská fakulta UK, přednosta Fyziologického ústavu1. LF UK Mikuláš Vlček, přednosta Ústavu simulační medicíny na LF Masarykovy univerzity Petr Štourač, ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy Petr Kolouch a ředitel Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Pavel Rusý, se právě nejrůznější kritické situace nacvičovaly. I už zmíněný překotný porod.

V Národním muzeu v Praze dnes proběhlo simulační cvičení zdravotníků.

Více než stovka zdravotníků absolvovala praktické ukázky resuscitace matky a novorozence přímo v muzejní budově, také ve voze záchranné služby, i na těžko dostupném místě.

Výskyt závažných a kritických stavů se nedá nikdy vyloučit a je nezbytné, aby se zdravotníci na takové situace systematicky připravovali. Nácviky totiž významně pomáhají minimalizovat riziko pro matku i dítě a zvyšují šance na příznivý výsledek,“ řekl Blesku prof. MUDr. Antonín Pařízek, CSc. 

 

Video
Video se připravuje ...

Profesor Antonín Pařízek hovoří o nácviku kritických situací v porodnictví. Iva Dvořáková

Fotogalerie
8 fotografií