Prevence vždy byla a bude pro zdraví tím nejdůležitějším. A proto nezapomínejte, že tělo jsme dostali jen jedno a musíme si ho umět správně hýčkat a pravidelně nechat pr kontrolovat u praktického lékaře.

Martina Karasová radí

Pohyb a pravidelná fyzická aktivita jsou podle fyzioterapeutky Martiny Karasové velmi efektivními nástroji pro prevenci a boj proti různým nemocem. „Podporují celkové zdraví, zlepšují imunitní systém. Pravidelný pohyb může také snižovat zánětlivé procesy v těle, které jsou spojeny s mnoha chronickými nemocemi,“ vysvětluje.

Co ale dělat v případě, že jsme nachlazení? Máte-li jen rýmu nebo mírnou bolest v krku, můžete podle fyzioterapeutky zkusit lehký pohyb, jako je chůze nebo jemné protažení. „To může pomoci uvolnit dýchací cesty. Lze zkusit i jógové cviky na uvolnění, které mohou pomoci s dýcháním a uvolněním napětí,“ upřesňuje.

Pokud vás ale již přepadly bolesti těla, únava, kašel nebo bolest na hrudi, měli byste cvičení omezit, nebo se mu zcela vyhnout, dokud se nebudete cítit lépe. V případě horečky určitě necvičit NIKDY. „Vždy respektujte svůj aktuální stav a poslouchejte své tělo,“ doporučuje Karasová.

Typy cvičení

...aerobní

Chůze, běh, plavání nebo jízda na kole zlepšují funkci srdce, cév a plic, což přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému. Navíc také pomáhá zvyšovat průtok krve. To umožňuje tělu rychleji reagovat na infekce a urychluje odstraňování toxinů.

Pravidelné cvičení pomáhá snižovat krevní tlak, zlepšovat hladinu cholesterolu a regulovat tělesnou hmotnost, což jsou klíčové faktory pro prevenci srdečních onemocnění. Zlepšuje i citlivost na inzulín a pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.

...posilování

Silový trénink zvyšuje množství svalové hmoty, což může pomoci zlepšit metabolismus a spalování kalorií i v klidu.

...protahování

Cvičení zaměřené na flexibilitu, jako je jóga nebo pilates, může pomoci předcházet bolestem zad, kloubů a svalů. „Síla a flexibilita jsou klíčové pro správnou funkci kloubů, což může minimalizovat riziko zranění a artritidy,“ upřesňuje Karasová.

Nezapomínejte na tekutiny

I když není venku hic a netrápí nás žízeň jako v létě, nesmíme ani v zimě zapomínat na pitný režim. Tělo třeba udržovat dobře hydratované, aby sliznice, které brání vstupu virů a bakterií do těla, zůstávaly dostatečně vlhké. Jejich povlak obsahuje látky, které plní nezastupitelnou roli v obraně dýchacích cest proti infekci.

Spát a chodit

Má-li naše tělo úspěšně odolávat virům a bakteriím, potřebuje relaxovat, a to jak klidem, tak pohybem. Dopřát bychom si měli 6 až 8 hodin spánku denně a zároveň dlouhé procházky na čerstvém vzduchu. Fitko je sice také fajn, ale v malé tělocvičně plné lidí se vystavujeme většímu riziku virové nákazy.

 

Video
Video se připravuje ...

Víte, že... nás čeká v roce 2025 deset dní pracovního volna a dlouhé Vánoce? Bára Holá

Fotogalerie
4 fotografie