Sobota 7. prosince 2024
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, déšť 4°C

Představujeme 3. příběh Zázraku Blesku: Marii (62) se schizofrenií hrozí ústav! Pomozme jí zůstat v bezpečí domova

Autor: K. Baranová, D. Turek - 
29. listopadu 2024
05:00

Bez asistence by neměla pevný režim a propukly by u ní obří halucinace. Marie Novotná (62) z Nelahozevsi na Mělnicku trpí schizofrenií. „Aby mohla důstojně žít doma, potřebuje naši každodenní péči,“ vysvětlila patronům projektu Zázrak Blesku sociální pracovnice Klára Palichová (54).

Paní Klára se s Marií zná zhruba čtyři roky. „Tehdy jsme pečovali o její maminku, která na tom byla hodně špatně a umírala. A po domě se tu pohybovala Maruška. Taková bytůstka, která neměla žádný režim,“ vzpomíná Klára.

Když maminka nemocné Marie zemřela, s kolegyněmi přemýšlela, co bude dál. „Bylo nám jasné, že bude muset asi do ústavu. No a nakonec jsme se zkontaktovaly s Nadací Pečovatel, která ji začala podporovat,“ vysvětluje sociální pracovnice, jak díky tomu asistence pokračovala.

Onemocněla před maturitou

První problémy se u Marie objevily, když měla v 18 letech před maturitou. „Studovala gymnázium, byla velmi nadaná studentka. Chtěla poté na vysokou školu, ale ta schizofrenie ji tak dostala, že skončila v zařízení, odkud se vrátila s invalidním důchodem,“ popisuje paní Klára s tím, že Marie nikdy nechodila do práce ani neměla vztah.

Na Marii dohlíží sociální pracovnice Klára Palichová. Na Marii dohlíží sociální pracovnice Klára Palichová. | Tonda Tran

Jen bratr

 „Nepoznala, co je to, aby ji někdo miloval jako ženu,“ upozorňuje na to, že bez rodičů zůstala sama. „Má jen bratra, který se samozřejmě v rámci svých možností snaží o ni starat, ale asistentka je žena, která jí pomáhá s takovým tím klasickým nastavením režimu pro ženu,“ myslí si sociální pracovnice.

Teplo a útulno

Pomoc Kláry i jejích kolegyň si paní Marie velmi váží. „Díky nim se mám na koho těšit, vrátily mi domů ženské teplo a útulno. A hlavně, už se nepotácím v kruhu paniky a beznaděje,“ říká s vděčností Marie, která se už nebojí, že by musela zpátky do ústavu.

Miluje zvířata

Marie si dřív přála studovat zoologii, knihovnu zaplňují samé odborné knihy o zvířatech. „Čtyři roky mám terapeutickou kočku Lucinku a na zahradě jsou další zvířata, ptáci, se kterými si povídám a mám k nim moc blízko,“ prozrazuje Marie, kterou tatínek vedl i k hudbě. „Kvůli mé nemoci jsem ale už nikdy nevzala do rukou žádný hudební nástroj.“

Video  Zázrak Blesku - Marie  - Zázrak Blesku
Video se připravuje ...

Potkanům předčítala klasickou literaturu

A jak se u Marie schizofrenie projevuje? „Má několik realit, ve kterých žije. Je přesvědčena o věcech, které neexistují. Víme, že jednou třeba vyběhla ven s tím, že hoří. Jindy si třeba vzala do hlavy, že má kamarády potkany a krmila je tady a komunikovala s nimi, předčítala jim klasickou literaturu a oni se tu přemnožili, s čímž pak sousedé měli problém. Ona žila v přesvědčení, že ti potkani vyprávějí své příběhy a že je nemůže opustit. To byly asi ty nejvážnější věci,“ vyjmenovává paní Klára.

Kromě schizofrenie se u ní objevila také epilepsie. „Před dvěma roky se přidala rakovina prsu, podstoupila jsem operaci a léčbu a boj jsem vyhrála,“ popisuje Marie.

Potřebuje pevný režim

Bez pomoci sociálních pracovnic by Marie skončila v ústavu. „Je opravdu důležité, aby měla režim, který bývá nastaven také v ústavech. Když ten člověk je pak doma sám a ten režim nemá, tak se ty obří halucinace nafouknou tak, že lidi většinou končí na urgentním příjmu, a doma být prostě nemohou,“ vysvětluje Klára Palichová s tím, že jí pomáhají s hygienou, jídlem, chodí ven a doprovázejí k lékařům. „Musíme se také připomínat s léky. Maruška má asi 20 léků, bez nichž by se jí halucinace rozjely.“

Co je schizofrenie?

Jde o závažné duševní onemocnění, které mění osobnost, prožívání, vnímání, vztahy s okolím a odtrhuje člověka od reality. Nejběžněji se projevuje sluchovými halucinacemi, paranoidními či bizarními bludy nebo zmatenou řečí a myšlením, a jde ruku v ruce s rozsáhlou sociální či pracovní dysfunkcí.

Paní Marie se svou patronkou Petrou Řehořkovou, majitelkou estetické kliniky Petra Clinic Paní Marie se svou patronkou Petrou Řehořkovou, majitelkou estetické kliniky Petra Clinic | Tonda Tran

Patroni příběhu 

Paní Marii podpořily jako patronky tohoto příběhu moderátorka Saskia Burešová (78) a Petra Řehořková (48), majitelka estetické kliniky Petra Clinic, společnosti, která se stala i oficiálním partnerem projektu Zázrak Blesku.

 „Pokud je to trošičku v naší moci pomoci, tak je to vlastně povinnost,“ řekla Saskia Burešová s tím, že na starší lidi by se nemělo zapomínat. „Zvlášť v dnešní době, kdy se tak trošku proti nim útočí, tak si myslím, že právě i z tohoto důvodu je dobré, abychom poprosili o pomoc,“ říká.

Návštěva u paní Marie zanechala v Petře Řehořkové mnoho emocí. „Bylo to velice útulné, čisťounké a velice milé. Když jsem tam přišla, tak jsem úplně cítila, že by tam měla být prostě celý zbytek svého života. Mezi těmi svými knihami, mezi svými zvířátky a s tou pečovatelskou službou, která se stará,“ myslí si majitelka kliniky, jejíž manžel také trpěl psychickými problémy a před rokem a půl spáchal sebevraždu.

VYBÍRÁME 105 600 Kč NA OSOBNÍ ASISTENCI

Aby paní Marie nemusela skončit v ústavu, potřebuje každý den péči sociálních pracovnic. Měsíčně je potřebuje 55 hodin. Potřebná částka 105 600 Kč jí zajistí možnost zůstat i v roce 2025 ve vlastním domě s asistencí.

JAK MŮŽETE PŘISPĚT VY?

Pokud vás příběh Marie zaujal, přispějte a společně uděláme malý velký zázrak. Jak? Blesk spolu s Doniem (což je sbírková platforma pro všechny, kteří chtějí změnit svůj nebo něčí životní příběh) pro Marii a ostatní z projektu Zázrak Blesku vytvořil sbírku. Nezapomínejte, že stačí i málo a že řetěz dobrých skutků i po malých částkách může měnit životy!

Příběhy a návod, jak přispět, najdete konkrétně na donio.cz/zazrakblesku