Farmář dostal dvě »pigára « do ruky. „Nedělal jsem z toho žádnou tragédii, alergický jsem nikdy nebyl, tak jsem šel dál pracovat na zahradě,“ popisoval. Do deseti minut ale bylo všechno jinak. Začala se mu motat hlava, bylo mu těžko a krátil se mu dech.
Syn Vašek (17) mu dal napít vody a běžel pro mámu. „Když jsem se vrátil, táta se celý třásl, chrčel a upadal do bezvědomí. Vždycky se chvíli probral, zvracel a zase byl mimo,“ líčil drama mladík, který okamžitě volal záchranku, zatímco jeho máma manžela polévala vodou.
Led i kortikoidy
Operátor hned začal po telefonu radit, co mají Královi dělat. „Důležité bylo ochlazování, dát kostku ledu do úst, za krk mokrý hadr a položit manžela do stabilizované polohy,“ vzpomíná Radkova žena Iveta (43). Do osmi minut dorazil lékař, který statkáři podal kortikoidy. „To už jsem byl při sobě. Tlak jsem měl hodně nízký a cítil jsem se vyčerpaný. Když sanita odjela, šel jsem spát,“ dodává Radek.
Obrovský nárůst
Podobných případů přibývá. Například na severu Čech vyjížděli záchranáři loni jen v jednotkách případů, zatímco letos už za stejné období zasahovali ve 43 případech. „U dvou těchto případů musel zasahovat vrtulník Letecké záchranné služby kvůli dostupnosti místa pacientů,“ upřesnil inspektor provozu Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Patrik Cmorej.
I u dětí
Silnější reakce zaznamenávají lidé po celé republice. Lidé hlásí, že po vosím žihadle, které jim dříve nezpůsobilo potíže, teď mají silné otoky, horečku a podobně. Stejné je to i u dětí.
Co se to děje?
Zdá se, jako by byly vosy agresivnější. Podle odborníka na hmyz to ale není pravda. „Nemění se chování vos, jsou ale roky, kdy jich je víc. A pak bývají i častější konflikty, jako je tomu právě letos,“ vysvětlil Michal Perlík z Entomologického ústavu Akademie věd ČR. Spoléhat se prý na to, že člověk doposud nebyl alergický, je liché.
Je několik věcí, které zvyšují riziko alergické reakce. „Například stáří vos, dospělci mohou mít špinavé žihadlo, které zanese do těla různé další látky. Také se mění imunitní systém člověka, alergie se může projevit až v pozdějším věku,“ upozornil.
Pozor na žahalku žlutou
Dalším důvodem prudkých nebo neobvyklých reakcí na žihadlo může být i to, že ve skutečnosti nešlo o nejběžnější druh vosy, kterou u nás potkáváme. Michal Perlík upozorňuje na migrace žahalky žluté. Vzhledem k oteplování se přesouvá z jihu Evropy na sever a vyskytuje se už i u nás. A její jed má jiné složení než jed vosí.
První pomoc
Pokud se u vás objeví po štípnutí prudká celková reakce jako náhlá slabost, problémy s dýcháním, ihned volejte linku 155. Na štípanec pomáhá led, jablečný ocet a protialergické gely.
Vosí a včelí píchnutí: Jak dítěti pomoci a kdy volat doktora Supermámy/Jiří Sládeček