Češka v Řecku narazila na extrémně nebezpečnou rybu: Jed perutýna způsobuje mučivé bolesti!
Během poklidné dovolené na řeckém ostrově Kos spatřila paní Katka ve vodě prudce jedovatého perutýna. Bodnutí tohoto tvora způsobuje silné bolesti, které mohou odeznít až po měsíci. Invazivní druh se do Středozemního moře dostal přes Suezský průplav.
Na jedovatého perutýna během dovolené v Řecku narazila Češka Kateřina. „Bylo to v přístavu ve městě Kardamena, cca v půl osmé večer. To jsou prý nejaktivnější. Ta ryba byla u zeleného žebříku vedle betonového mola mezi loděmi," popsala svou zkušenost žena.
Perutýn žoldnéř (Pterois miles) je ryba nápadná svými jedovatými ostny, která původně obývala vody Indického a Tichého oceánu. S globálním oteplováním jich však v posledních letech rychle přibývá také ve Středomoří, kde se živí původními druhy ryb.
Silná bolest
Při setkání s člověkem se ryba může cítit v ohrožení a zaútočit. Bodnutí perutýna není pro člověka obvykle smrtelné, avšak prudce bolestivé. Podle hlavního zoologa Mořského světa Praha Mikuláše Velenského je po střetu s perutýnem vhodné vyhledat lékařskou pomoc.
„Jsou jedovatí, to bodnutí je velmi nepříjemné, protože způsobuje silnou bolest,“ vysvětlil odborník. Taková bolest může trvat i několik týdnů. Zoolog dodává, že pokud se člověk s rybou setká, udělá nejlépe, když si jí nebude vůbec všímat.
Invazivní druh
Odborníci se shodují, že výskyt perutýna je oblasti Středozemního moře spíše neobvyklý. Ryba totiž není vůbec původním druhem. Podle jedné z teorií pravděpodobně připlavala přes Suezský průplav. Hlavním domovem perutýnů je Rudé moře.
Nabízí se však i varianta, že zvíře do moře někdo vypustil. „Druhá možnost je jakékoliv vypuštění člověkem, ať už z akvária, nebo nákladu na lodi, třeba v balastní zátěži, kdy lodě nabírají vodu jako zátěž náhradní za náklad a potom ji vypouští v přístavu,“ doplnil Velenský.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.